Βαλένθια – Κρασνοντάρ 2-1

Η Βαλένθια κέρδισε με 2-1 την Κρασνοντάρ, που βρήκε ελπίδα πρόκρισης με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Βαλένθια ναι μεν κέρδισε, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση, όμως είδε την Κρασνοντάρ να μειώνει στην επανάληψη και να διατηρεί ελπίδες για ανατροπή στον επαναληπτικό της Ρωσίας.

Το παιχνίδι ήταν χωρισμένο σε δύο ημίχρονα. Στο πρώτο κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι, που άνοιξαν το σκορ με τον Ροδρίγο στο 12’, πριν ο ίδιος παίκτης κάνει και το 2-0 στο 24’. Όλα έδειχναν να τελειώνουν, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη άποψη. Οι Ταύροι ήταν... αγνώριστοι στην επανάληψη, πίεσαν την Βαλένθια, μείωσαν σε 2-1 με τον Κλάεσον στο 63’ και έψαξε μέχρι το τέλος την ισοφάριση. Ο ρυθμός ήταν καλός, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το τρίτο γκολ, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Νέτο, Πιτσίνι, Παουλίστα, Ντιακαμπί, Λάτο, Κοκλέν, Παρέχο, Γκουέντες, Σολέρ, Ροδρίγο, Γκαμέιρο

Κρασνοντάρ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτινόβιτς, Σπάιτς, Στότσκι (55’ Άρι), Καμπορέ, Γκαζίνσκι (89’ Γκόλουμπεβ), Όλσον, Ραμίρες, Κλάεσον, Βάντερσον (80’ Σουλεϊμάνοβ)