ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Ντινάμο Μινσκ 2-1

Η ΜΠΑΤΕ ήταν κακή στο πρώτο μέρος, όμως με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο επιβλήθηκε με 2-1 της Ντινάμο Μινσκ στο ντέρμπι.

Νίκη-μισό πρωτάθλημα πήρε η ΜΠΑΤΕ, που υποδέχθηκε τη Ντινάμο Μινσκ στο μεγάλο ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και πήραν το προβάδισμα στο 20’ με τον Φατάι, όμως στην επανάληψη περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Παρότι με το ξεκίνημα της επανάληψης μπορούσαν να κάνουν το 2-0, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Χβασίνσκι, πιέστηκαν πολύ στη συνέχεια και ο Ντράγκουν ισοφάρισε με γκολάρα στο 53’. Η πίεση της ΜΠΑΤΕ συνεχίστηκε και η λύτρωση ήρθε στο 78’, όταν ο Πολιάκοβ έκανε το 2-1 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, που έχουν διαφορά 12 βαθμών στην κορυφή 8 αγωνιστικές πριν το τέλος.