Με Λουκέρνη ο Ολυμπιακός στο Europa League, με ποιους παίζουν ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και Αστέρας

Με Λουκέρνη ο Ολυμπιακός στο Europa League, με ποιους παίζουν ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και Αστέρας

Με Λουκέρνη ο Ολυμπιακός στο Europa League, με ποιους παίζουν ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και Αστέρας

Με την ελβετική Λουκέρνη κληρώθηκε ο Ολυμπιακός στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, με το νικητή του ζευγαριού Βιτορούλ - Φίτεσε ο ΠΑΟΚ αν αποκλειστεί από το Champions League. Οι αντίπαλοι Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΟΚ. Δείτε live από το gazzetta.gr την κλήρωση.

Τη Λουκέρνη θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας. Οι Πειραιώτες θα δώσουν εντός έδρας το πρώτο παιχνίδι στις 9 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Ελβετία μια εβδομάδα αργότερα.

Η Λουκέρνη έχει εξασφαλίσει το εισιτήριό της χάρη στην τρίτη θέση που κατέλαβε στο περσινό ελβετικό πρωτάθλημα, ενώ το φετινό πρωτάθλημα άρχισε το περασμένο Σαββατοκύριακο και η Λουκέρνη γνώρισε στην πρεμιέρα εντός έδρας ήττα από την Ξαμάξ με 2-0.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ ΛΟΥΚΕΡΝΗΣ 

Το νικητή του ζευγαριού μεταξύ της νορβηγικής Μόλντε και της αλβανικής Λάτσι θα αντιμετωπίσει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, ο Αστέρας Τρίπολης, εφόσον ξεπεράσει στην προηγούμενη φάση το εμπόδιο της σκωτσέζικης Χιμπέρνιαν. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 9 Αυγούστου στο γήπεδο "Θ. Κολοκοτρώνης" και η ρεβάνς στις 16/8.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΩΝ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Τον αντίπαλο που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον αποκλειστεί από τη Βασιλεία στο Champions League, έμαθε ο ΠΑΟΚ. Στην περίπτωση αυτή, ο «Δικέφαλος του βορρά» θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού του Β΄ προκριματικού του Europa League, ανάμεσα στη ρουμανική Βιτορούλ και την ολλανδική Φίτεσε. Ο ΠΑΟΚ θα είναι φιλοξενούμενος στον πρώτο αγώνα, που θα διεξαχθεί στις 9 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς της Τούμπας θα γίνει στις 16/8.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΩΝ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΤΟΥ ΠΑΟΚ (ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ)

Τέλος, ελληνοκυπριακή μονομαχία ενδέχεται να υπάρξει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, καθώς Ατρόμητος και Απόλλων Λεμεσού θα βρεθούν αντιμέτωποι, εάν βεβαίως ξεπεράσουν τα εμπόδια που έχουν μπροστά τους στον Β΄ προκριματικό γύρο. Η ομάδα του Περιστερίου παίζει πρώτα με την Ντιναμό Μπρεστ και, αν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην κυπριακή ομάδα και τη Ζελέζνιτσαρ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, με το πρώτο ματς εκτός έδρας (9/8) και τη ρεβάνς στην Αθήνα (16/8).

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΩΝ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ 

Αναλυτικά τα ζευγάρια:

«Μονοπάτι» πρωταθλητών
Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) / Βιντεότον (Ουγγαρία) - Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) / Βαλέτα (Μάλτα)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) / Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) / Ντρίτα (Κόσοβο) 
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) / Αλασκέρτ (Αρμενία) - Κλουζ (Ρουμανία) / Μάλμε (Σουηδία) 
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) / Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) / Ελσίνκι (Φινλανδία)
Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) / Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) - FC Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) / Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) - Ηττημένος Σέλτικ (Σκωτία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) / Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) / Σούντουβα (Λιθουανία)
Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία) / Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - Αστάνα (Καζακστάν) / Μίντιλαντ (Δανία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) / Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) / Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 
Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) / Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) - Κουκέσι (Αλβανία) / Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Κυρίως κλήρωση
Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) / Πιούνικ (Αρμενία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) /  Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) 
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) / Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) - Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)
Άγιαξ (Ολλανδία) / Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) / ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) / Σάρπσμποργκ (Νορβηγία) - Ριέκα (Κροατία)
Μπακασεχίρ (Τουρκία) - Αμπερντίν (Σκωτία) / Μπέρνλι (Αγγλία)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) - Μπράγκα (Πορτογαλία)
Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) / Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) - Αταλάντα (Ιταλία) / Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 
Γκενκ (Βέλγιο) / Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) - Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) / Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
Βιιτόρουλ (Ρουμανία) / Φίτεσε (Ολλανδία) - ΠΑΟΚ / Βασιλεία (Ελβετία)
Νόρτζελαντ (Δανία) ή ΑΙΚ (Σουηδία) - Παρτιζάν (Σερβία) ή Τρακάι (Λιθουανία) 
Χιμπέρνιαν (Σκωτία) / Αστέρας Τρίπολης - Μόλντε (Νορβηγία) / Λάτσι (Αλβανία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) / Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία) - Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία) / FC Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Σεβίλη (Ισπανία) / Ουίπεστ (Ουγγαρία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) / Βαντούζ (Λιχτενστάιν) 
Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία) / Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) - Άλκμααρ (Ολλανδία)
Μπάλζαν (Μάλτα) / Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) - Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)
Ντζουργκάρντεν (Σουηδία) / Μαριούπολη (Ουκρανία) - Βέντσπιλς (Λετονία) / Μπορντό (Γαλλία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) / Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) - Στιάρναν (Ισλανδία) / Κοπεγχάγη (Δανία)
Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Λουκέρνη (Ελβετία)
Όσιγιεκ (Κροατία) / Ρέιντζερς (Σκωτία) - Τσιχούρα Σάτσχερε (Γεωργία) / Μάριμπορ (Σλοβενία)
Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία) ή Τρέντσιν (Σλοβακία) - Φέγενορντ (Ολλανδία)
Γιαγκιελόνια Μπιάλιστον (Πολωνία) / Ρίο Άβε (Πορτογαλία) - Γάνδη (Βέλγιο)
Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία) / Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Μπρόντμπι (Δανία)
Ούφα (Ρωσία) / Ντομζάλε (Σλοβενία) - Χόνβεντ (Ουγγαρία) / Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο) 
B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) / Μπεσίκτας (Τουρκία) - Λίντσερ (Αυστρία) / Λίλεστρομ (Νορβηγία)
Ζελιέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) / Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) / Ατρόμητος (Ελλάδα)
Λειψία (Γερμανία) / Χάκεν (Σουηδία) - Κραϊόβα (Ρουμανία)

Best of internet