Oλυμπιακός, Ατρόμητος, Αστέρας μαθαίνουν αντιπάλους

Oλυμπιακός, Ατρόμητος, Αστέρας μαθαίνουν αντιπάλους

Oλυμπιακός, Ατρόμητος, Αστέρας μαθαίνουν αντιπάλους

Την Δευτέρα στις 15:00 οι τρεις εκπρόσωποι μας μαθαίνουν ποιους θα αντιμετωπίσουν στο τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Μπορεί ο Ατρόμητος και ο Αστέρας Τρίπολης να μην έχουν δώσει ακόμα το πρώτο τους ευρωπαϊκό παιχνίδι (την Πέμπτη ρίχνονται στην... μάχη με Μπρεστ και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα) ωστόσο θα γνωρίζουν και τον αντίπαλό τους σε περίπτωση που προκριθούν. Οπως και ο Ολυμπιακός την Δευτέρα το μεσημέρι (15:00 στη Νιόν της Ελβετίας) θα μάθει τον αντίπαλό του.

Πως έχουν τα δεδομένα στην κλήρωση Δευτέρας. Ο Ολυμπιακός θα είναι στους ισχυρούς σε αντίθεση με τα ζευγάρια Ατρόμητος/Ντιναμό Μπρεστ και Αστέρας Τρίπολης/Χιμπέρνιαν που θα είναι στους ανίσχυρους.

Στην κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League εκτός από τους 35 νικητές των ζευγαριών στον δεύτερο προκριματικό γύρο αλλά και τους δύο που θ' αποκλειστούν από τα ζευγάρια των μη πρωταθλητών στο Champions League (ΠΑΟΚ-Βασιλεία και Αγιαξ-Στουρμ) θα προστεθούν και 13 ομάδες αυτές είναι: Ζενίτ, Ολυμπιακός, Μπράγκα, Γάνδη, Φέγενορντ, Ραπίντ Βιέννης, Ριέκα, Ζόρια, Μπασακσεχίρ, Λουκέρνη, Σίγκμα Όλομουτς, Μπρόντμπι, Κραϊόβα,

ΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:
Σεβίλλη/Ούιπεστ
Ζενίτ
Βασίλεια/ΠΑΟΚ
Μπεσίκτας/Τορσάβν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγιαξ/Στουρμ
Σπάρτα Πράγας/Σπαρτάκ Σουμπότισα
Κοπεγχάγη/Στιάρναν
Μπράγκα
Στέαουα/Ρούνταρ
Γάνδη
Γκενκ/Φόλα
Αλκμάαρ/Καϊράτ Αλματι
Μάριμπορ/Τσικούρα
Μακάμπι Τελ Αβίβ/Ραντνίσκι
Φέγενορντ
Ραπίντ Βιέννης
Λειψία/Χάκεν
Παρτιζάν/Τρακάι
Μπέρνλεϊ/Αμπερντίν
Ριέκα
Αταλάντα/Σεράγεβο
Μόλντε/Λάτσι
Μπορντό/Βέντσπιλς
Ούφα/Τρομσντάλε
Απόλλων Λεμεσού/Ζελένιτσαρ

ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ
Ρίο Αβε/Γιαγκελόνια
Ζόρια
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ/Χιμπέρνιαν
Μπασακσεχίρ
Μαριουπολ/Τζουγκάρντεν
Ντιναμό Μινσκ/Ντουνάισκα Στρέντα
Χάιντουκ/Σλάβια Σόφιας
Λεχ Πόζναν/Σαχτιόρ
Αντμίρα Βάκερ/ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Λίντσερ/Λίλεστρομ
Λουκέρνη
Σεντ Γκάλεν/Σάρτσμποργκ
Σίγκμα Όλομουτς
Βίτεσε/Βιτορούλ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ/Ντιναμό Μπρεστ
Χαφνιαρφιανταρ/Χάποελ Χάιφα
Ντάνταλκ/ΑΕΚ Λάρνακας
Ζαλγκίρις/Βαντούζ
Οσιγιεκ/Ρέιντζερς
Μπρόντμπι
Νόρτζελαντ/ΑΙΚ Στοκχόλμης
Τρεντσίν/Γκόρνικ
Σλόβαν Μπρατισλάβας/Μπαρζαν
Κραϊόβα
Κουστανάι/Πιούνικ
Χόνβεντ/Προγκρές Νιέντερκορν

Το πρωί της Δευτέρας μερικές ώρες πριν την κλήρωση η UEFA θα χωρίσει τις ομάδες σε περαιτέρω γκρουπ (πάντα ισχυρών κι ανίσχυρων) στις οποίες θα δώσει από έναν αριθμό ώστε να εξελιχθεί πιο γρήγορα η κλήρωση.

Ούτε σε αυτήν την κλήρωση υπάρχει ο διαχωρισμός της έδρας με ισχυρούς κι ανίσχυρους. Η πρώτη ομάδα που θα βγαίνει θα είναι γηπεδούχος στο πρώτο ματς...

Βλέποντας κανείς τους ισχυρούς καταλαβαίνει πως ο Αστέρας και ο Ατρόμητος εάν καταφέρουν να προκριθούν θα πρέπει να κάνουν τεράστια υπέρβαση στον τρίτο προκριματικό γύρο εκτός εάν πέσουν στο ζευγάρι του Απόλλωνα Λεμεσού με την Ζελένιτσαρ!

Βεβαίως υπάρχουν επικίνδυνα ζευγάρια και για τον Ολυμπιακό ή ακόμα και η τούρκικη Μπασακσεχίρ που είναι στους αδύναμους όπως φυσικά και για τον ΠΑΟΚ εάν αποκλειστεί από την Βασιλεία.

Best of internet