Απότομη προσγείωση για την Αούστρια

Λίγες μέρες μετά τον εκτός έδρας θρίαμβο επί της Ριέκα στο Europa League, η Αούστρια Βιέννης ηττήθηκε με 1-3 από την ουραγό, Μάτερσμπουργκ.

Δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα στην Αούστρια η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League αφού παρά τη μεγάλη νίκη στον όμιλο, που συμμετέχει η Ενωση, επί της Ριέκα (1-4) δέχθηκε βαριά ήττα στην έδρα της. Η Αούστρια, αν και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, έχασε για πρώτη φορά στα τελευταία 15 μεταξύ τους ματς από την Μάτερσμπουργκ, η οποία είναι προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα. Στα κατά για την ομάδα του Τόρστεν Φινκ ήταν ότι οι επιστροφές των Ταγιούρι, Καντίρι, Χάτζικιτς δεν βοήθησαν έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο. Ο Φριζενμπίχλερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως στην επανάληψη η Μάτερσμπουργκ έκανε τρελή ανατροπή με γκολ των Πέρλακ (53'), Οκουγκάβα (79') και Πρέβλιακ (81') για το τελικό 1-3.