Προκριματικά EURO 2020: Διπλό και κορυφή η Γερμανία (vids)

Τα Πάντσερ πέρασαν με 0-2 από τη Βόρεια Ιρλανδία και την έπιασαν στην κορυφή του ομίλου. Λίγο πιο πίσω η Ολλανδία. Το απόλυτο 6x6 το Βέλγιο, τεσσάρα στο Σαν Μαρίνο η Κύπρος.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Η ήττα εντός από την Ολλανδία και μάλιστα με 2-4, ήταν δυσκολοχώνευτη. Οι Γερμανοί όμως έπρεπε να την αφήσουν πίσω τους, καθώς η Βόρει Ιρλανδία βρισκόταν στο +2 και το ταξίδι εκεί δεν θα ήταν εύκολο. Τελικά τα Πάντσερ όμως έκαναν τη δουλειά (0-2) με την γκολάρα του Χάλστνμπεργκ (48') και το τελείωμα του Γκνάμπρι (90'+3'), πιάνοντας την αντίπαλό τους στην κορυφή.

Την ίδια στιγμή η Ολλανδία που λίγες μέρες πριν είχε κάνει το εκπληκτικό πέρασμα από το Αμβούργο, προσπερνούσε με ακόμα μία τεσσάρα (0-4) από την αδύναμη Εσθονία με δύο γκολ του Μπάμπελ (17', 48') και σκόρερ τους Ντεπάι (76'), Βαϊνάλντουμ (87') και με ένα παιχνίδι λιγότερο πλησίαζε στο -3 από την κορυφή.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Η ισοπαλία της Κροατίας στο Αζερμπαϊτζάν έδινε στη Σλοβακία την ευκαιρία να πλησιάσει στο -1 από την κορυφή και ακριβώς αυτό έκανε. Αντιμετωπίζοντας την 2η (3η πλέον στην ισοβαθμία) Ουγγαρία εκτός έδρας, η Σλοβακία προηγήθηκε στο 40' με τον Μακ και δε πτοήθηκε όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 50' με τον Σομποζλάι. Το απέδειξαν λίγα λεπτά αργότερα αυτό οι Σλοβάκοι, στο 56' συγκεκριμένα, όταν ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Μποζένικ (1-2) και κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Το Πολωνία-Αυστρία ήταν θεωρητικά το πιο αμφίρροπο ματς της 6ης αγωνιστικής στον συγκεκριμένο όμιλο και αποδείχθηκε και πρακτικά τέτοιο. Επειτα από ένα 90λεπτο χωρίς γκολ, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, με τους Πολωνούς να νιώθουν πλέον την ανάσα των Σλοβένων, οι οποίοι έπειτα από ένα... τρελό ματς νίκησαν με 3-2 το Ισραήλ: 1-0 ο Βέρμπιτς στο 43', 1-1 ο Νάτχο στο 50', 1-2 ο Ζάχαβι στο 63', 2-2 ο Μπέζιακ στο 66' και 3-2 ο Βέρμπιτς (ξανά) στις καθυστερήσεις! Και την ίδια ώρα που γίνονταν όλα αυτά, η Β. Μακεδονία με γκολ των Πάντεφ (14') και Μπάρντι (17') περνούσε με 2-0 από τη Λετονία και συνέχιζε την αξιοπρεπή πορεία της.

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Στον όμιλο της Κύπρου, το μεγάλο φαβορί, Βέλγιο, έκανε εκπληκτικό παιχνίδι στη Σκωτιά, διαλύοντάς την εκτός με 4-0. Τεράστιος πρωταγωνιστής ο Ντε Μπρόινε, ο οποίος αφού μοίρασε τρεις ασίστ σε Λουκάκου (9'), Βερμάλεν (24') και Αλντερβαϊρελντ (32'),, έβαλε εκείνος το τέταρτο . Μάλιστα το πρώτο γκολ μπήκε με δύο από πάσες από τη μία εστία στην άλλη. Το Βέλγιο έκανε με αυτόν τον τρόπο το 6x6 και δεν υπάρχει τρόπος να μην βρεθεί στα τελικά της διοργάνωσης.

Η Ρωσία ακολουθεί στη 2η θέση και στο -3 με το πολύ δύσκολο 1-0 επί του Καζακστάν στο 89' (Φερνάντες), ενώ η Κύπρος έκανε τα αυτονόητα στο Σαν Μαρίνο. Το 0-4 (2', 73' Κούσουλος, 38' Παπούλης, 75' Αρτυματάς) ήταν η δεύτερη νίκη στον όμιλο και την έστειλε στο -8 από τη 2η θέση, με την πρόκριση να είναι κάτι περισσότερο από απατηλό όνειρο.

Ρωσία - Καζακστάν 1-0
Σαν Μαρίνο - Κύπρος 0-4
Σκωτία - Βέλγιο 0-4