Παρί Σεν Ζερμέν - Γαλατασαράι 5-0: Σκόρπισε τους Τούρκους (vid)

Η Παρί είχε εξασφαλίσει την πρωτιά, αλλά φρόντισε στην τελευταία στροφή να διαλύσει τη Γαλατά (5-0) και να τελειώσει τον όμιλο αήττητη.

Η Παρί είχε εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο, αλλά δεν έμεινε εκεί! Οι Παριζιάνοι ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο παιχνίδι του γκρουπ, διέλυσαν με 5-0 τη Γαλατά και προκρίθηλαν πανηγυρικά και αήττητοι στους «16» του Champions League. Με 16 βαθμούς στον όμιλο ήταν η δεύτερη καλύτερη συγκομιδή γαλλικής ομάδας στη διοργάνωση έπειτα από αυτή της... Παρί τη σεζόν 1994-95 (18 βαθμούς). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν, έκλεισαν τους Τούρκους στην περιοχή τους και στο 32' από ασίστ του Μπαπέ, ο Ικάρντι άνοιξε το σκορ. Ηταν το 5ο γκολ του Αργεντίνου σε ισάριθμα φετινά ματς στη διοργάνωση. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα, όταν από πάσα του Νεϊμάρ, ο Σαράμπια πέτυχε το 2-0. Με γκολ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, όταν από ασίστ του Μπαπέ, ο Νεϊμάρ πέτυχε το 3-0. Απίστευτη ασίστ του Νεϊμάρ στο 63' για τον Μπαπέ και ο Γάλλος δεν αστόχησε. Μάλιστα, έχει συμμετοχή σε 30 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια στο Champions League. To κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καβάνι με πέναλτι στο 84'.

Παρί: Ρίκο, Κουρζάβα, Μαρκίνος, Μπερνάτ (75' Κέρερ), Ντιαλό, Κουασί (75' Βεράτι), Σαράμπια, Παρέδες, Νεϊμάρ, Ικάρντι (68' Καβάνι), Μπαπέ

Γαλατά: Μουσλέρα, Μαριανο, Ναγκατόμο, Μπαϊράμ, Τεϊσέιρα, Ντονκ, Νζονζί, (72΄ Οζμπαϊρακλί), Μπελχαντά, Λεμινά, Σερί (41' Ινάν), Μορ (62' Φαλκάο)