Πόρτο - Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1

Οι Δράκοι νίκησαν εύκολα (4-1) την Λοκομοτίβ Μόσχας και σκέφτονται πλέον τα νοκ-άουτ παιχνίδια.

Εξι βαθμούς ήθελε η Πόρτο στα δύο ματς με τους Ρώσους, έξι βαθμούς πήρε και μαζί παίρνει και την πρόκριση για τους "16" του Champions League. Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο μπήκε όπως έπρεπε στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 2' με τον Ερέρα, για να φτάσει σε δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (42' Μαρεγκά). Η Λοκομοτίβ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο 59' με τον Φαρφάν (2-1) αλλά στο 67' ο Κορόνα κλείδωσε το τρίποντο για την Πόρτο (3-1) και στις καθυστερήσεις ο Οτάβιο ολοκλήρωσε το πάρτι με το τελικό 4-1.

Και κάπως έτσι, η Λοκομοτίβ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα στα χρονικά του Champions League που ήταν στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας και αποκλείστηκε και μαθηματικά μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές των ομίλων...

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Τέλες, Φελίπε, Μιλιτάο, Περέιρα, Ερέρα, Ντανίλο Περέιρα, Τόρες (85' Ολιβέιρα), Μπραχίμι (68' Οτάβιο), Κορόνα (77' Ερνάνι), Μαρεγκά.

Λοκομοτίβ Μ. (Γιούρι Σέμιν): Γκιγιέρμε, Ιντόβου, Τσόρλουκα, Χέβεντες, Ιγκνιατίεφ, Φερνάντες (45' Φαρφάν), Κριτσόβιακ, Ντενίσοφ, Άντον Μίραντσουκ, Αλεξέι Μίραντσουκ, Eντερ (71' Σμόλοβ).