Σάλκε - Γαλατασαράι 2-0

H Σάλκε επικράτησε 2-0 της Γαλατασαράι και συνεχίζει ακάθεκτη στο δρόμο για τη φάση των «16». Αήττητοι και στο +4 από την 3η θέση οι Γερμανοί.

Ο Τεντέσκο πήρε ρίσκα, παρουσίασε μια επιθετική ομάδα και δικαιώθηκε. Οι «Βασιλικοί Μπλε» επικράτησαν 2-0 της Γαλατασαράι εντός έδρας, έμειναν αήττητοι και πλέον βρίσκονται στο +4 από τους Τούρκους και πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» του Champions League. Iδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί η Σάλκε, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπουργκστάλερ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα, είχαν τον έλεγχο και δεν άφησαν τη Γαλατά να απαντήσει. Στο 57ο λεπτό η Σάλκε «καθάρισε» το ματς με ιδανικό τελείωμα του Ουτ.

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Νούμπελ, Νάστασιτς, Σταμπουλί, Σανέ, Ρούμπι (76' Σερντάρ), Καλιγκιούρι, Σεπφ, Χαριτ (56' ΜακΚένι), Μπουργκστάλερ, Ουτ (65' Μπενταλέμπ), Εμπολό

Γαλατασαράι (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Αζίζ, Μαριάνο, Λινες (46' Μπαϊράμ), Καμπάκ, Ντονκ, Μπελχαντά, Ν'Ντιαγέ, Ροδρίγκες (63' Ινάν), Γκουμούς (72' Τσελίκ), Ονιεκούρου