Φενέρμπαχτσε – Μπενφίκα 1-1

Η Μπενφίκα έφυγε με ισοπαλία 1-1 από την Πόλη και σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 στην Πορτογαλία, άφησε εκτός την Φενέρμπαχτσε και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ.

Η Μπενφίκα θα είναι, λοιπόν, το τελευταίο εμπόδιο για τον ΠΑΟΚ πριν τους ομίλους του Champions League. Οι Πορτογάλοι είχαν προίκα το 1-0 του πρώτου αγώνα και προηγήθηκαν στην Τουρκία με τον φοβερό 19χρονο Ζέντσον Φερνάντες.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονο με τον Ποτούκ, όμως μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση και στο τέλος κράτησαν με σχετική άνεση το σκορ πρόκρισης μέχρι το τέλος.

Μπενφίκα (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Ρούμπεν Ντίας, Γκριμάλντο, Φέισα, Πίτσι, Ζ. Φερνάντες, Σάλβιο (72’ Σεμέντο), Σέρβι, Καστίγιο (34’ Φερέιρα)