Οι παίκτες του Ολυμπιακού σε... ακτίνες

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν στο Καμπ Νου από την Μπαρτσελόνα και το gazzetta.gr περνά από... ακτίνες τους παίκτες του Τάκη Λεμονή

Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε σήμερα στο Καμπ Νου, γνώρισε την ήττα με 3-1 και το gazzetta.gr περνά από... ακτίνες τους «ερυθρόλευκους».

ΠΡΟΤΟ
Δεν ευθύνεται σε κάποιο γκολ, ενώ στο πρώτο μισό  πιστώνεται την πολύ καλή του αντίδραση στο τετ α τετ που είχε με τον Σουάρες στο 33'. Στο 70' έκανε διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Σουάρες, Μέσι, ενώ στο 71' πήρε την... μπουκιά από το στόμα του Αργεντινού σούπερ σταρ και στο 86' από τον Ουρουγουανό.

ΟΜΑΡ
Η πλευρά του πέρασε πιο... ήρεμη βραδιά, αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο, σε σχέση με την αριστερή του Ολυμπιακού. Στο 13' έκανε μία σωτήρια επέμβαση, ενώ στο δεύτερο μισό προσπάθησε να βγάλει μπροστά τους «ερυθρόλευκους».

ΜΠΟΤΙΑ
Ο κορυφαίος της «ερυθρόλευκης» αμυντικής γραμμής και γενικότερα όλου του Ολυμπιακού. «Καθάρισε» πολλές φάσεις, με κυριότερες εκείνες του 18', του 27', του 52' και του 86'. Ο Ισπανός στόπερ στο φετινό του ντεμπούτο ως βασικός άφησε πολλές υποσχέσεις.

ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Ξεκίνησε καλά το ματς (θετικές επεμβάσεις στο 6' και το 14'), αλλά στο 17' στάθηκε άτυχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Προτό. Αυτό φάνηκε πως τον επηρέασε και στο 33' υπέπεσε σε σοβαρό λάθος (ο Σουάρες βγήκε τετ α τετ με τον Προτό). Κάτι ανάλογο συνέβη  στο φάουλ πάνω στον Μέσι, στη φάση του δεύτερου γκολ. Στο 90' πάντως σκόραρε με πολύ ωραία κεφαλιά.

ΚΟΥΤΡΗΣ
Πέρασε ένα «δύσκολο» πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τον Ντελοφέου. Εχει το «ελαφρυντικό» πως ο Καρσελά δεν τον βοήθησε, όμως και εκείνος δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στο μαρκάρισμα του Ισπανού ακραίου. Είχε πάρα πολλά προβλήματα. Στο 56' πάντως έκανε εξαιρετική σέντρα, αλλά δεν πρόλαβε ο Τζούρτζεβιτς.

ΡΟΜΑΟ
Στο πρώτο ημίχρονο πολλές γίνονταν τρίτος στόπερ και «καθάρισε» ορισμένες φάσεις μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού. Μετά την είσοδο του Τζούρτζεβιτς όπου «γύρισε» το σύστημα σε 4-1-4-1 ήταν ο κλασικός «κόφτης». Πάλεψε, αλλά μέχρι εκεί.

ΖΝΤΙΕΛΑΡ
Πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με τον Ρομαό. Ξεκίνησε καλά, αλλά όπως και κανείς άλλος «ερυθρόλευκος» δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

ΖΙΛΕ
Αγωνίστηκε για 55 λεπτά και ήταν ένας από τους 3 κεντρικούς χαφ των «ερυθρολεύκων», στο τρόπο τινά 4-3-3 που ξεκίνησαν. Δεν κράτησε μπάλα, όπως άλλωστε δεν έπραξε και κάποιος συμπαίκτης του, και είχε προβλήματα. Πάντως στο 21' με ωραίο τάκλιν έβγαλε τον Καρσελά στην αντεπίθεση, στην καλύτερή του στιγμή στο ματς.

ΚΑΡΣΕΛΑ
Αντικαταστάθηκε στο 65' και πέρασε... απαρατήρητος. Δεν κράτησε μπάλα και αν αυτό ήταν πάνω-κάτω αναμενόμενο, το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η πλευρά του πέρασε δύσκολες στιγμές και δεν βοήθησε ανασταλτικά.

ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ
Ο μικρός είχε την πιο δύσκολη αποστολή από όλους, αφού έπεφτε πάνω στον Μέσι. Το «πάλεψε» όσο μπορούσε, αλλά ο Αργεντινός σούπερ σταρ δεν «εξουδετερώθηκε».

ΟΦΟΕ
Στα 72 λεπτά που έπαιξε προσπάθησε αρκετά. Μέχρι το 55' ήταν στην κορυφή της επίθεσης και έδειχνε... πολύ μόνος. Πάντως στο 11' πήρε την πρώτη κίτρινη του Πικέ, ενώ στο 36' έκανε την πρώτη «ερυθρόλευκη» τελική, με καλό σουτ μέσα από την περιοχή. Μετά την είσοδο του Τζούρτζεβιτς «οπισθοχώρησε» στον άξονα.

ΤΖΟΥΡΤΖΕΒΙΤΣ
Μπήκε στο 55' και πέρασε στην κορυφή της επίθεσης του Ολυμπιακού. Αμέσως μετά (56') δεν κατάφερε να κάνει την προβολή στην ωραία σέντρα του Κούτρη και αν έβρισκε εκεί την μπάλα, το πιο πιθανό ήταν να κατέληγε στα δίχτυα των «μπλαουγκράνα». Δεν φάνηκε.

ΠΑΡΝΤΟ
Πέρασε στο 65' αντί του Καρσελά και τουλάχιστον βοήθησε ανασταλτικά. Η παρουσία του «μάζεψε» κάπως τα «ερυθρόλευκα» άκρα.

ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ
Στο διάστημα που αγωνίστηκε (πέρασε ως αλλαγή στο 72') μπορεί μεν να είχαν όλα κριθεί, αλλά έδειξε ορεξάτος και με διάθεση. Κράτησε μπάλα, κάτι που δεν έκανε μέχρι τότε κάποιος άλλος συμπαίκτης του, ενώ πιστώνεται και την ασίστ με την εκτέλεση κόρνερ στο γκολ του Νικολάου.