Τέλος στο σερί της Μαρσέιγ! (vid)

Η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Μετς (1-1), μπήκε τέλος στο νικηφόρο σερί της, ενώ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Παρί.

Η Μαρσέιγ τα βρήκε δύσκολα στο «Saint-Symphorien» και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μετς. Μπήκε τέλος στο σερί των έξι νικών, με τους Μασσαλούς να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής την Παρί. Η Μετς πήρε ανάσα, καθώς βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 40ο λεπτό ο Νγκετέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ράντονιτς να απαντά στο 70ο λεπτό για τη Μαρσέιγ. Σημαντική νίκη για τη Ναντ, η οποία επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Νιμ και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την 3η θέση και τη Λιλ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λούζα στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Τέλος και στο μίνι σερί της Μονακό, η οποία έπειτα από δυο νίκες δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ανζέ, μιας και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας. Ετσι, οι Μονεγάσκοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τη Λιλ. Βήμα τετράδας για τη Ρεμς, η οποία επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Τουλούζ, πλησίασαν τη Ναντ, ενώ έχουν και ματς λιγότερο. Ο Οντίν πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Κουλούρης μπήκε αλλαγή στο 66' χωρίς όμως να βοηθήσει την ομάδα του. Αμιάν και Ντιζόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 κι έμειναν κοντά στο όριο της επικίνδυνης ζώνης. Ισόπαλες χωρίς τέρματα Μπρεστ και Νις!