Μονπελιέ – Μονακό 2-2

Η Μονακό ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 90’ στο 2-2 με την Μονπελιέ. Μεγάλη ανατροπή επί της Ναντ η Νιμ, από 2-0, 2-4.

Η Μονακό έφτασε μία ανάσα από τη νίκη που θα την έβγαζε από την τελευταία τριάδα, αλλά την έχασε μέσα από τη νίκη της στο Μονπελιέ. Οι Μονεγάσκοι είναι εμφανώς βελτιωμένοι μετά την επιστροφή του Ζαρντίμ στον πάγκο, όμως συνεχίζουν να έχουν πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Ο Μάρντινς έκανε το 0-1 με ωραία προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 14’, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Λαμπόρδε στο 66’. Στο 82’ ο Φαλκάο έκανε το 1-2, όμως στο 90’ η Μονπελιέ κέρδισε πέναλτι, με τον Ντελόρ να το εκτελεί και παρά την προσπάθεια του Σούμπασιτς το goal-line technology έδωσε τη λύση, μετρώντας το γκολ. Στο 4’ των καθυστερήσεων ο Ζέμερσον αποβλήθηκε για την Μονακό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Νιμ έκανε μεγάλη ανατροπή επί της Ναντ, φτάνοντας στη νίκη με 4-2, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0. Στο 15’ ο Κουλιμπαλί έκανε το 1-0 για τα καναρίνια, ενώ στο 38’ ο Γουάρις με πέναλτι έκανε το 2-0. Η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ήρθε στην επανάληψη, με τον Γκιγιόμ να μειώνει σε 2-1 στο 47’, τον Μπομπισόν να κάνει το 2-2 στο 69’ και τους Φερί (85’), Τιούμπ (89’) να ολοκληρώνουν το θρίαμβο για το 2-4! Τέλος, Τουλούζ και Ρεμς έμειναν στο 1-1, με την τελευταία να ανοίγει το σκορ στο 54’ με τον Ουντέν και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Γκραντέλ στο 81’.