Λυών – Μπορντό 1-1

Η Λυών έκανε κακή εμφάνιση, έμεινε στο 1-1 με την Μπορντό και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της τριάδας.

Η Λυών δεν ικανοποίησε, έκανε κακή εμφάνιση επιθετικά και έμεινε στο 1-1 με τη μαχητική Μπορντό, μένοντας εκτός τριάδας. Οι γηπεδούχοι έκαναν λίγες τελικές προσπάθειες και στάθηκαν τυχεροί στο πρώτο μέρος, καθώς αν δεν υπήρχε το VAR θα είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ.

Ο Ντενάγιερ έπαιξε με τη φωτιά και έχασε την μπάλα, που κατέληξε στον Καραμό, ο οποίος με τη βοήθεια του VAR υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Γιρονδίνους λίγα λεπτά αργότερα ήρθε ο Αουάρ να κάνει με υπέροχο πλασέ στην κίνηση το 1-0 στο 45’. Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση που άξιζαν με τον Κορνέλιους στο 73’, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.