Αρχισαν οι... γκέλες για Λυών!

Η Ρεμς μπήκε δυνατά στο πρωτάθλημα, ήταν εξαιρετική και κόντρα στην Λυών (1-0) πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη διαδοχική της νίκη.

Δυο νίκες σε ισάριθμα ματς για τη Ρεμς, η οποία φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γκογιόν τα πήγε περίφημα, λύγισε την Λυών και την υποχρέωσε σε ήττα με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, τα πήγαν εξαιρετικά ανασταλτικά και αν ήταν πιο αποτελεσματικοί το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο. Ντουμπία, Κονάν και Ουντίν έχασαν καλές ευκαιρίες, αλλά στο 32ο λεπτό ο Τσαβαρία διαμόρφωσε το 1-0. Η Λυών ήταν κακή στο δημιουργικό κομμάτι, προσπάθησε στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά Ντεπάι και Κορνέ δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα και μοιραία ήρθε η πρώτη γκέλα στη σεζόν.