Στρασμπούρ – Μονακό 1-3

Η Μονακό έφυγε με νίκη 3-1 από το Στρασβούργο και «κλειδώνει» την παρουσία της στο επόμενο Champions League.

Η Μονακό συνέχισε το καλό της σερί, έφυγε με νίκη 3-1 από την έδρα της Στρασμπούρ και κρατάει τη διαφορά στη δεύτερη θέση. Οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν με τον Γιόβετιτς στο 5’, δεν τους δόθηκε πέναλτι λίγα λεπτά αργότερα και στο 19’ είδαν τον Μπαοκέν να κάνει το 1-1.

Πολύ γρήγορα, όμως, ο σούπερ φορμαρισμένος Λόπες έκανε το 1-2 στο 21’, ενώ πριν φτάσουμε στο ημίχρονο οι Μονεγάσκοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ στο 41’ με τον Φαμπίνιο. Οι παίκτες του Ζαρντίμ έδωσαν χώρο στην επανάληψη, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς, με το 1-3 να μένει μέχρι το τέλος.