Νις – Λιλ 2-1

Η Νις κέρδισε με 2-1 την Λιλ, έκανε ακόμη ένα βήμα για ευρωπαϊκή έξοδο και άφησε τους λιλουά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Νις υποδέχθηκε την Λιλ, ήταν καλύτερη και μπορεί να αγχώθηκε, αλλά έφτασε στη νίκη, που την κρατάει για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης. Οι λιλουά από την άλλη έκαναν ακόμη ένα βήμα για την καταστροφή και τη δεύτερη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Μπαλοτέλι, ενώ έχασαν και άλλες κλασικές ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο. Δεύτερο γκολ δεν βρήκαν, όμως, και με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον φορμαρισμένο Αραούχο. Αυτό άγχωσε τους παίκτες του Φαβρ, που άργησαν και πάλι να βρουν ρυθμό, φτάνοντας στη νίκη με ωραίο γκολ του Σιπριέν στο 80’.