Τουλούζ – Παρί Σεν Ζερμέν 0-1

Η Παρί ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει μέχρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Νεϊμάρ και να της χαρίσει τη νίκη επί της Τουλούζ.

Λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ματς με την Ρεάλ, η Παρί επιβλήθηκε με 1-0 της Τουλούζ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Έμερι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και στο τέλος τη λύση την έδωσε ο Νεϊμάρ, που έφτασε τα 8 γκολ στο 2018 στο πρωτάθλημα.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι οι Παριζιάνοι θα κυριαρχήσουν, με τον Κιμπέμπε να χάνει την πρώτη κλασική ευκαιρία, την κατοχή να είναι στο 75-80% για τους φιλοξενούμενους, αλλά το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, οι Παριζιάνοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και να χάνουν ευκαιρίες και τελικά τα κατάφεραν στο 68’, όταν ο Νεϊμάρ έκανε την προσπάθεια και το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Ο Βραζιλιάνος είχε και δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.