Ντόρτμουντ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-0: Για πλάκα (vid)

Δύο γκολ ο Ρόις, δύο ο Σάντσο, ένα ο Αζάρ και η Μπορούσια πέρασε ευχάριστο μεσημέρι διαλύοντας στο δεύτερο 45λεπτο τη Φορτούνα για να ανέβει στην 3η θέση.

Με το πάρτι προσφορών* της Novibet θα τα δεις όλα! (21+) | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ ήθελε να δώσει συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη επί της Χέρτα Βερολίνου και δε δυσκολεύτηκε να το κάνει. Η Ντόρτμουντ μπήκε από την αρχή καλά, ήταν πολύ πιο δραστήρια, δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ και το πέτυχε στο 42' με τον Ρόις. Και από τη στιγμή που το σκορ άνοιξε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το σκηνικό στρώθηκε όπως το ήθελαν οι Βεστφαλοί...

Η επιβεβαίωση αυτού ήρθε στο δεύτερο μέρος, όταν η Μπορούσια ανέβασε ρυθμό και παράλληλα το σκορ: 2-0 ο Αζάρ στο 58', 3-0 ο Σάντσο στο 63', 4-0 ο Ρόις στο 69', 5-0 ο Σάντσο στο 74', προσπέρασε της Μπάγερν στη βαθμολογία και πάντα στο -5 από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ...