Αμβούργο - Χόφενχαϊμ 3-0

Μεγάλη νίκη για το Αμβούργο, που επιβλήθηκε με 3-0 της Χόφενχαϊμ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το Αμβούργο πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του εντός έδρας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το 3-0 επί της Χόφενχαϊμ, μάλιστα, αναμένεται να του δώσει και ψυχολογική ένεση ενόψει της συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Γκναμπρί (2’), αλλά στάθηκαν άτυχοι στο 6’, όταν ο Ακπογκούμα σκόραρε σε λάθος εστία για το 1-0.

Αυτό το γκολ σόκαρε τους παίκτες του Νάγκελζμαν, που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να κρατάνε με σχετική άνεση το προβάδισμα, να χάνουν ευκαιρίες, με το κορυφαία το δοκάρι του Γουντ στο 49’, και στο τέλος να φτάνουν στο θρίαμβο με γκολ των Κόστιτς (75’) και Γιουνγκ (88’).