Αστέρας Τριπολης - Βέροια 1-0 (vid)

Με... buzzer beater στο 96', ο Τσουκαλάς έδωσε την νίκη στον Αστέρα και το πρώτο «τρίποντο» στο Κύπελλο, στο 1-0 επί της Βέροιας! Κακό θέαμα, πολλά νεύρα και 2 κόκκινες λίγο πριν το φινάλε (Μπέρτος και Μπαλάφας).

Σε ένα ματς που γρήγορα θα ξεχάσουμε όλοι, ο Αστέρας κατάφερε στο τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βέροια! Μέχρι το 95', είχαμε 5 τελικές, με μόλις μία στον στόχο και όλες για τον Αστέρα.

Το καλύτερο όμως το είχε για το φινάλε ο Τσουκαλάς. Το καταπληκτικό τελείωμά του έδωσε την νίκη στον Αστέρα, που μπήκε με το... δεξί στο Κύπελλο.

Το παραμικρό σε 45 λεπτά...

Πραγματικά το χειρότερο παιχνίδι του τριημέρου, αλλά και ίσως της χρονιάς ήταν αυτό που έγινε στην Τρίπολη. Ειδικά στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες έδειχναν να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν η μία την άλλη.

Το μόνο που είχαμε ήταν κάποια σουτ του Αστέρα που κατέληξαν άουτ. Τίποτα άλλο! Το ημίχρονο έληξε και ελπίζαμε σε μια καλύτερη επανάληψη...

Μια από τα ίδια μέχρι το 78'...

Όμως και στο δεύτερο ημίχρονο δεν είδαμε κάτι καλύτερο... Τουλάχιστον μέχρι το 78', το παιχνίδι συνέχισε να είναι βαρετό και χωρίς φάσεις.

Εκείνο το λεπτό όμως όλα άλλαξαν. Όχι δεν είχαμε φάσεις, γκολ ή ό,τι άλλο, αλλά ένταση! Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια. Ο Μήτσιος απέβαλε σωστά τους Μπαλάφα και Μπέρτο, ενώ λανθασμένα δεν έκανε το ίδιο και με τον Καλτσά.

Λύτρωση με γκολάρα σε... νεκρό χρόνο!

Και εκεί που όλα έδειχναν πως... νικητής θα είναι τα νεύρα, από το πουθενά ο Αστέρας πήρε το τρίποντο. Ο Κώτσιρας, που πήρε πολλές πρωτοβουλίες από την ώρα που πέρασε στο ματς, έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά. Ο Τσουκαλάς έγινε αποδέκτης της και με πολύ όμορφο πλασέ στη κίνηση, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καντιμοίρη για το 1-0.

Ένα γκολ... χρυσό, καθώς αμέσως μετά ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα, με τον Αστέρα να παίρνει τη νίκη και να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Δ. Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Ευαγγέλου, Μπέρτος, Γιαννούλης, Δημούτσος (58' Τσιλιανίδης), Χαμντανί, Καλτσάς (83' Κώτσιρας), Φαρίνια (58' Τσουκαλάς), Μάσα, Ιωαννίδης

Βέροια (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μελικιώτης, Σισοκό (75' Καλί), Ναβαλόφσκι, Ασίγκμπα, Αρσε (67' Μπαλάφας), Μαραγκός, Χαροντάκης, Βίτι (56' Μαλόν Αραγονές), Σισίνιο.