Λίβερπουλ - Τότεναμ 2-1

H Λίβερπουλ συνεχίζει ακάθεκτη και στο League Cup, επικράτησε 2-1 της Τότεναμ και βρέθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Χαλαρά η Αρσεναλ.

H Λίβερπουλ συνεχίζει το φετινό της πάρτι, αφού και στο League Cup παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο. Νέο θύμα της η Τότεναμ, την οποία νίκησε 2-1 στο Ανφιλντ και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Με πολλές αλλαγές και οι δυο ομάδες, ωστόσο οι... κόκκινες ρεζέρβες αποδείχθηκαν ποιοτικότερες. Στο 9ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ, ο Γκρούιτς έκανε σέντρα σουτ και ο Στάριτζ μπήκε στην πορεία και πέτυχε το 1-0. Οι Σπερς προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά σε δυο περιπτώσεις ο Γιάνσεν δεν κατάφερε να νικήσει τον Μινιολέ. Εξαιρετικός ρυθμός στην επανάληψη, με τον Οριγκί να χάνει μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη. Στο 64' ήρθε το δεύτερο τέρμα, με τον Βαϊνάλντουμ να κάνει τη σέντρα και τον Στάριτζ να πετυχαίνει το 2-0. Hταν το 10ο του τέρμα στα οκτώ τελευταία ματς της διοργάνωσης. Η Τότεναμ μπήκε στο κόλπο στο 76΄, όταν ο Λούκας ανέτρεψε τον Λαμέλα. Ο Γιάνσεν ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά οι Κόκκινοι ήταν αυτοί που είχαν μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του Στάριτζ βρήκε το δοκάρι.

Εύκολα με ρεζέρβες η Αρσεναλ

Στα δύο προηγούμενα εντός έδρας ματς τους για το θεσμό, ηττήθηκαν. Τουλάχιστον αυτή τη φορά οι  Gunners είχαν απέναντι τους ομάδα από χαμηλότερη κατηγορία και συνέχισαν ένα σχετικό σερί που κρατάει από το 1983 και μετράει 28 αγώνες δίχως ήττα. Για το 2-0 κόντρα στη Ρέντινγκ φρόντισε ο Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν που έβαλε και τα δύο (33', 78') με την Αρσεναλ να αγωνίζεται αποκλειστικά με αναπληρωματικούς.