Ευκαιρίες που δεν χάνονται, νέο... κλατάρισμα και ανοχή τέλος!

Ο Τάσος Νικολογιάννης γράφει για τις σοβαρές ευθύνες παικτών και Στραματσόνι, για τη νέα γκέλα με την Βέροια, ανησυχεί διότι η ομάδα συνέχεια μένει από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκαθαρίζει, ότι μετά και το 1-1 η ανοχή του πληγωμένου κόσμου του Παναθηναϊκού τελείωσε για όλους.

To είδαμε και αυτό φέτος από τον Παναθηναϊκό. Ένα ματς, που έπρεπε από το πρώτο ημίχρονο να είναι 0-4, η 0-5 απέναντι στην χειρότερη ομάδα της Σούπερ Λίγκα να έρχεται 1-1 και η τρίτη γκέλα και πιο δυνατή στο πρωτάθλημα να είναι γεγονός. Δεν μιλάμε για γκέλα , μιλάμε για αυτοχειρία. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού απόψε δεν μπορεί να κοιμηθεί από τους νέους χαμένους βαθμούς.

Ε λοιπόν κύριοι, όσοι είστε στην ομάδα βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Με τον Παναθηναϊκό και τον κόσμο του δεν μπορεί να παίζει κανείς. Μα κανείς. Δεν έχει λογική να χάνονται τόσα πολλά γκολ και να χάνονται τόσες κλασικές ευκαιρίες. Δεν γίνεται, δεν έχει προηγούμενο σε τέτοια συχνότητα. Δεν είναι δυνατόν η ομάδα σε κάθε μα σε κάθε δεύτερο ημίχρονο να σβήνει, να κλατάρει , να μην μπορούν οι παίκτες τους να τρέξουν, ούτε καν να περπατήσουν, όπως φάνηκε και στην Βέροια. Είναι φανερό, ότι κάτι δεν έγινε καλά το καλοκαίρι και ο Παναθηναϊκός το πληρώνει με αυτά τα δεύτερα ημίχρονα. Και σε αυτό υπεύθυνος είναι ο Στραματσόνι. Ο οποίος έχει ευθύνη, διότι παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο τον καλύτερο Παναθηναϊκό των τελευταίων ετών σε τέτοια παιχνίδια, αλλά έχει ευθύνη μεγάλη, και  για το ότι η ομάδα μένει από δυνάμεις σε κάθε δεύτερο ημίχρονο. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.

Πριν το ματς με την Βέροια έγραψα, ότι δεν υπάρχει καμία δικαιολογία σε περίπτωση νέας γκέλας. Και δεν υπάρχει δικαιολογία. Παίκτες και Στραματσόνι πληγώσατε τον κόσμο της ομάδας, για άλλη μία φορά και κάνατε μάγκες και μας κάνουν πλάκα αυτοί, που έχουν βιάσει το ελληνικό ποδόσφαιρο χρόνια τώρα. Αυτό κύριοι δεν αντέχεται. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού δεν ανέχεται άλλα αποτελέσματα σαν το αποψινό. Δεν μπορεί άλλο. Φέτος υπάρχουν υψηλές απαιτήσεις και εσείς δείχνετε, ότι δεν μπορείτε να κάνετε ένα σερί νικών με αντιπάλους σαν την Βέροια και άλλες ομάδες. Η πλάκα τελειώνει εδώ. Η ανοχή  τελείωσε για όλους. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού νοιώθει απόψε πληγωμένος και προδομένος από την ίδια του την ομάδα, την οποία στηρίζει με... γαιδουρινή υπομονή. Ε  αυτό ήταν. Ας το καταλάβετε όλοι στην ομάδα, ότι δεν αντέχεται άλλο αρνητικό αποτέλεσμα και κοιτάξτε να αλλάξετε τα αποτελέσματα στα επόμενα ματς και στα ντέρμπι…

ΥΓ: Διαβάζω ότι έβαλε γκάζια ο Στραματσόνι στους παίκτες μετά τον αγώνα με την Βέροια για τις χαμένες ευκαιρίες και την καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο. Και μετά την Ξάνθη έβαλε γκάζια και τίποτα δεν έγινε. Τι να τα κάνω τα γκάζια ρε κόουτς αν στο επόμενο ματς έρχεται και πάλι η γκέλα; Με τα γκάζια δεν κερδίζονται βαθμοί, μόνο με τα γκολ. Και όταν βάζεις γκάζια στους παίκτες και στο επόμενο ματς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο σημαίνει πολύ απλά, ότι τα… γκάζια δεν πιάνουν τόπο. Κόουτς βρες άλλο τρόπο να αλλάξεις την κατάσταση, διότι φέτος δεν έχεις και εσύ καμία δικαιολογία. Ότι παίκτες ήθελες ήρθαν, την προετοιμασία έκανες και έχεις χάσει 7 πόντους από Παναιτωλικό, Ξάνθη και Βέροια. Με ρόστερ πολύ καλύτερο από το περσινό. Κοίτα λίγο στον καθρέπτη να δεις τις ευθύνες σου και ότι είναι να κάνεις κάν' το γρήγορα για σένα πριν να είναι αργά… Και πες μας επιτέλους γιατί η ομάδα περπατάει στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι αν υπάρχει πρόβλημα φυσικής κατάστασης, όπως φαίνεται, τότε από χθες κιόλας – όχι από αύριο - θα έπρεπε να κάνεις κάτι, για να το φτιάξεις κάπως το πρόβλημα να το μακιγιάρεις… Και ελπίζω να φτιάχνεται τέτοια εποχή, διότι αν δεν φτιάχνεται…

ΥΓ2: Επίσης κανένας δεν κατάλαβε, γιατί στο δεύτερο ημίχρονο, που οι παίκτες είχαν κλατάρει από δυνάμεις δεν μπήκε στο παιχνίδι ο Λέτο, να κρατήσει λίγο μπάλα, να κάνει καμία ενέργεια, να βάλει ένα γκολ, να τελειώσει τα ματς. Μπήκε πάλι ο Ρινάλντι μετά το 1-1 στις καθυστερήσεις.

ΥΓ3: Ο Στιλ εκτός όλων των άλλων είναι φανερό, ότι τρέμει, όποτε βλέπει την μπάλα να έρχεται πάνω του. Εκτός του ότι από χθες, όχι από αύριο ο Παναθηναϊκός πρέπει να βρει βασικό καλό γκολκίπερ για τον Γενάρη, μήπως να μείνει σε τρία-τέσσερα παιχνίδια έξω ο Άγγλος, που είναι φανερό, ότι οι συνεχόμενες γκέλες τον έχουν... λυγίσει; Στο γκολ απόψε δεν έφταιγε, αλλά πιο πριν έχει κάνει μία μεγάλη γκέλα σε μία έξοδο, όταν ο Κουτρουμπής με τον ώμο έχει διώξει την μπάλα στην γραμμή. Οσες φορές και αν δείτε το βίντεο είναι καθαρό, ότι ο Κουτρουμπής διώχνει την μπάλα με τον ώμο και όχι με το χέρι. Και μία και αναφέρθηκα στην διαιτησία να πω, ότι ο Βάτσιος δεν έδωσε πέναλτι στον Βιγιαφάνιες στο 32 στο χέρι, που έκανε ο Ναβαλόφσκι.