Οι παίκτες του Ολυμπιακού σε... ακτίνες

Το gazzetta.gr περνάει από... ακτίνες τους παίκτες του Ολυμπιακού που έφτασαν στη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής.

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την αποχώρηση του ΠΑΟΚ μετά το 2-1, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη χάρη στην εξαιρετική κεφαλιά του Λούκα Μιλιβόγεβιτς στις καθυστερήσεις.

Ποιοι ξεχώρισαν και ποιοι όχι; Πάμε να δούμε την απόδοση κάθε «ερυθρόλευκου» κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Καπίνο: Στο γκολ θα μπορούσε στην απόκρουσή του να διώξει προς τα πλάγια. Γενικά, χρειάζεται να εμπνέει με περισσότερη ηρεμία την άμυνά του. Αν είχε αυτό το στοιχείο σήμερα, θα ήταν μια χαρά.

Φιγκέιρας: Είχε προβλήματα με τον Ροντρίγκες, ενώ επιθετικά δεν βοήθησε αρκετά την ομάδα του, ούτε στο πρώτο ούτε στο δεύτερο μέρος. Καλύτερος στο δεύτερο μέρος όπου πήγε αριστερά αντί του Βιάνα, με τον Κάμπος να μην δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα. Ό,τι λάθος και να έκανε όμως η μπαλιά που βγάζει στον «Μίλι» στο γκολ ήταν εξαιρετική, για να έρθει το 2-1!

Μποτία: Θετικές οι επεμβάσεις του Ισπανού, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ, που πόνταρε πολλά στην ταχύτητα των Κάμπος-Ροντρίγκες αλλά και του Αθανασιάδη. Λίγο έλειψε μάλιστα να σκοράρει στη φάση του 81' με την πανέμορφη κεφαλιά του να απομακρύνεται εντυπωσιακά από τον Γλύκο.

Ντα Κόστα:  Στο 18' έκλεισε όμορφα τον Τζάλμα, αν και αρχικά τον έχασε στο σπριντ. Γενικά είχε καλές τοποθετήσεις, αλλά στο 75' από δικό του λάθος, είχε την ευκαιρία ο Αθανασιάδης να κάνει τον Καπίνο να... ιδρώσει με το σουτ του να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Υπήρχαν στιγμές που ήταν θετικότατος και άλλες που έκανε αχρείαστα λάθη.

Βιάνα: Πρώτο ντέρμπι για τον Βραζιλιάνο, που δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες... αναμνήσεις. Αρκετά λάθη από το νεαρό, ενώ έχασε τον Βαρέλα στο γκολ. Λογικό που δεν ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια, το παιδί είναι στόπερ, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκε στο παιχνίδι ποτέ.

Μιλιβόγεβιτς: Στο πρώτο 20λεπτο, όπου ο Ολυμπιακός δεν πατούσε καλά, έδωσε βοήθειες κόβοντας μερικές μπαλιές του ΠΑΟΚ στο κέντρο. Στο 6' των καθυστερήσεων η κεφαλιά που κάνει νίκησε μέχρι και τον Γλύκο, που μέχρι εκείνο το σημείο έκανε τα πάντα για να κρατήσει τους «ερυθρόλευκους» μακριά από το δεύτερο γκολ.

Μάρτινς: Ο επιπλέον παίκτης που είχε ο Ίβιτς στο κέντρο του μπλόκαραν τον Πορτογάλο, που δεν βοήθησε στο πρώτο 45λεπτο με τις πολύτιμες μπαλιές του.

Σεμπά: Κάνει όμορφη κίνηση στο γκολ του Ολυμπιακού, γενικά δεν πήρε πολλές μπάλες, ενώ στο γκολ του ΠΑΟΚ, χάνει το Μαλεζά σε μια φάση που ο στόπερ του ΠΑΟΚ παίρνει την κεφαλιά από το Βραζιλιάνο και τον Ιντέγε. Στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε αρκετά, ήταν μέσα σε φάσεις και πίεσε αρκετά την αριστερή πλευρά του «δικέφαλου του Βορρά».

Ελιουνούσι: Εντυπωσιακή η ενέργειά του στο 15', με τον Γλύκο να βγάζει το σουτ του. Μέχρι να βγει το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βοηθήσει περισσότερο, ενώ στο δεύτερο μέρος πρωταγωνίστησε στην πολύ μεγάλη φάση της ομάδας του στο 79', με το σουτ του όμως να το πιάνει ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ.

Φορτούνης: Προσπάθησε να πάρει μπάλα, να την μοιράσει και να δημιουργήσει συνθήκες... γκολ για την ομάδα του, αλλά τον έκλεισαν καλά οι παίκτες του Ίβιτς και του έκαναν δύσκολο το έργο. Παρόλα αυτά εκείνος δε κρύφτηκε και όποτε του δόθηκε η ευκαιρία έδειξε την ικανότητά του στο να ανοίγει το γήπεδο και να σπάει την μπάλα στα άκρα. Ήταν ο MVP της αναμέτρησης, αλλά αναμφισβήτητα ο «Φόρτου» θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερος.

Ιντέγε: Επαιξε μέχρι το 84' για να αφήσει στη συνέχεια τη θέση του στον Καρντόσο. Βοήθησε αρκετά με τα τρεξίματά του, αλλά δεν βρέθηκε στη μεγάλη φάση για να σκοράρει, αν και θα μπορούσε να είχε καλύτερο τελείωμα στη φάση του 79' όπου ο Γλύκος του είπε «όχι».

Ελαμπντελαουί: Σημαντικότερο από το ότι βοήθησε επιθετικά την ομάδα του, η επιστροφή του στη δράση. Καμία σχέση τα άκρα του Ολυμπιακού με τους Ομάρ-Φιγκέιρας, συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο που ήταν αριστερά ο Βιάνα. Τα πήγε και καλύτερα πάνω στον Ροντρίγκες που μόνο σε μία περίπτωση τον έχασε.

Καρντόσο: Λίγο πριν μπει το γκολ του Μιλιβόγεβιτς, έδειξε ένα μικρό δείγμα της κλάσης του αφού... κόλλησε την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, οι αντίπαλοι δεν έδιωξαν καλά, ο Φιγκέιρας μετά έκανε τη σέντρα και όλα είναι... ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι ο Παραγουανός θέλει ένα γκολ για να... ξεκολλήσει.

Καμπιάσο: Μπήκε στο 97' και δεν μπορεί να κριθεί για το διάστημα που αγωνίστηκε.