Μαν. Γιουνάιτεντ – Φενερμπαχτσέ 4-1

Ο Πογκμπά σκόραρε (δις) και η Γιουνάιτεντ έβαλε τέσσερα (4-1) στη Φενέρ σε ισάριθμες τελικές. Ελπίζει η Ιντερ (1-0 τη Σαουθάμπτον), γκέλα για Ρόμα (3-3 με Αούστρια Βιέννης).

Πιο κυνική δεν θα μπορούσε να είναι η νίκη της Γιουνάιτεντ. Υποδέχτηκε την αήττητη Φενερμπαχτσέ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι που χειροκροτήθηκε. Μέχρι το 30’ δεν είχε κάνει φάση. Τότε κέρδισε δύο πέναλτι και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, είχε φτάσει τα τέσσερα γκολ με ισάριθμες τελικές προσπάθειες. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε από τον σπουδαίο Ολλανδό φορ, ο οποίος στο 83’ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και οι οπαδοί των γηπεδούχων τραγούδησαν το όνομα του.

Αρχικά ο Μάτα ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Πογκμά έβαλε το πρώτο του τέρμα στην Ευρώπη με τους Κόκκινους Διάβολους. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρσιάλ κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το δεύτερο πέναλτι των Αγγλων. Στο 45’ ο Λίνγκαρντ έστρωσε στον Πογκπά που εξαπέλυσε κεραυνό εκτός περιοχής για το 3-0, με τον Λίγκαρντ (48’) να κάνει με σουτάρα (το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ της καριέρας του) το 4x4 σε γκολ και ευκαιρίες.

Στο φινάλε ο Φαν Πέρσι πέτυχε επίσης το παρθενικό τέρμα του στο θεσμό, ενώ είχε να βρει δίχτυα ως αντίπαλος της Γιουνάιτεντ από τον Γενάρη του 2012. Η δεύτερη νίκη της Μάντσεστερ δεν την έφερε στην κορυφή, μιας και στην ισοβαθμία έχει πλεονέκτημα η Φέγενορντ.

* 81.000 θεατές παρακολούθησαν από κοντά το ματς και αυτό είναι ρεκόρ για αγώνα ομίλου Europa League!

Αυτοκτόνησε η Ρόμα...
Το γκολ της Αούστρια Βιέννης στο 16', με το πλασέ του Χολτσχάουζερ μετά το γύρισμα του Καγιόντε που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζουάν Ζέσους, δεν άγχωσε ιδιαίτερα το Olimpico αφού άμεσα, στο 19', ο Ελ Σαράουι τελείωσε ωραία τη φάση μετά την μπαλιά του Ζέρσον για το 1-1. Η Ρόμα ήθελε τη νίκη που θα την άφηνε μόνη στην 1η θέση του ομίλου και στο 34' έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα (2-1) από το πολύ όμορφο πλασέ ξανά του Ελ Σαράουι μετά την υπέροχη μπαλιά του Τότι. Ο αρχηγός των Τζαλορόσι συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στην Ευρώπη και το γιόρτασε με ακόμη μία μαγική ασίστ, στο 69', για τον Φλορέντσι αυτή τη φορά, ο οποίος έκανε το 3-1. Ολα έδειχναν εύκολα για τους Ρωμαίους, οι οποίοι μάλλον πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί και στα τελευταία λεπτά το έκαναν το... μαγικό τους. Στο 82' ο Φάτσιο δεν έδιωξε σωστά και ο Καγιόντε μείωσε σε 3-2, για να έρθει το σοκ αμέσως μετά! Στο 84' (πάλι) ο Καγιόντε βρήκε χώρο μετά την μπαλιά από δεξιά και νίκησε από κοντά τον Αλισον για το 3-3, δίνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό στην Αούστρια!

Ελπίδα για Ιντερ
Μετά τις ήττες από Χάποελ Μπερ Σεβά και Σπάρτα Πράγας, τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα για την Ιντερ: Ή θα νικούσε την Σαουθαμπτον και θα έμενε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση ή δεν θα νικούσε και θα αποκλειόταν. Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ έκανε την σωστή... επιλογή τελικά, έχοντας για σκόρερ τον Καντρέβα και για φύλακα-άγγελο τον Χαντάνοβιτς, ο οποίος αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε. Οι Μιλανέζοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 4' με τον Εντερ αλλά το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στη συνέχεια και αυτό ευνόησε τους Αγγλους, οι οποίοι πλησίασαν στο γκολ δύο φορές μέσα σε ένα δίλεπτο (28'-29') αλλά οι Ροντρίγκες και Γουόρντ-Πρόουζ δεν τα κατάφεραν.

Το ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ στο Meazza, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να κάνουν κάτι καλό στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Η λύση, τελικά, για την Ιντερ ήρθε στο 67', όταν ο Σαντόν γύρισε από αριστερά και ο Καντρέβα από το ύψος του πέναλτι έκανε δυνατό σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι για το 1-0, με το πρώτο του γκολ ως Νερατζούρο. Δέκα λεπτά μετά, οι Μιλανέζοι έμειναν με 10 παίκτες αφού είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπρόζοβιτς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χαντάνοβιτς, ο οποίος σταμάτησε όσες φορές χρειάστηκε τους «Αγιους», επιτρέποντας στην Ιντερ να πανηγυρίσει την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη φέτος και να παραμείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.

Το έσωσε η Βιγιαρεάλ
Κοιμισμένα ξεκίνησε την επίσκεψη της στην Τουρκία η Βιγιαρεάλ και λίγο ήθελε να το πληρώσει με ήττα. Ειδικά αυτό που συνέβη σε ένα λεπτό (22’-23’) ήταν τραγικό για την άμυνα της. Η Οσμανλισπόρ το εκμεταλλεύτηκε και ο Ρουσέκσου χτύπησε δύο φορές. Ωστόσο, στην επανάληψη οι Ισπανοί συνήλθαν και πήραν τουλάχιστον τον βαθμό (2-2). Μείωσαν με περιπετειώδη τρόπο. Εκανε πέναλτι και αποβλήθηκε ο Πίντο (52’). Ο Αρικάν απέκρουσε την εκτέλεση του Μπρούνο Σοριάνο, διώχνοντας σε κόρνερ. Από εκεί όμως ο Ν’ Ντιαγιέ βρήκε δίχτυα στο πρώτο δοκάρι. Με πλασέ ο Πάτο (73’) ισοφάρισε και κράτησε την Βιγιαρεάλ αήττητη στην κορυφή του 12ου ομίλου.

Ζωντανή η Σασουόλο
Στο Ραπίντ Βιέννης-Σασουόλο ο νικητής θα έκλεινε την 3η αγωνιστική στην κορυφή του ομίλου, μαζί με τη Γκενκ που νίκησε την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Τελικά Αυστριακοί και Ιταλοί είναι ισόβαθμοι στη 2η θέση μετά το 1-1 στην αναμέτρηση τους. Το ματς άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού άνοιξαν το σκορ στο 7' με την κοντινή προσπάθεια του Σάουμπ μετά τις συνεχείς καραμπόλες στην ιταλική άμυνα. Η Σασουόλο, για την οποία παραμένει εκτός ο τραυματίας Μπεράρντι, έβρισκε τα πατήματα της όσο περνούσε η ώρα αλλά δεν έβρισκε φάσεις για να ισοφαρίσει, μέχρι που στάθηκε τυχερή στο 66' με το αυτογκόλ, με το κεφάλι, του Σράμελ (1-1). Το αποτέλεσμα ήταν καλό για τους Νεροβέρντι και φρόντισαν να το κρατήσουν, περιμένοντας πλέον την Ραπίντ στο Mapei Stadium για να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.

Ουραγός η Μπιλμπάο
Κανείς δεν θα φανταζόταν ότι έπειτα από τρεις αγωνιστικές η Μπιλμπάο θα ήταν ουραγός στον 6ο όμιλο. Με μία νίκη και δύο ήττες δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά. Η δεύτερη σφαλιάρα ήρθε στο Βέλγιο από την Γκενκ. Μπρέμπεκ (40’) και Ν’Ντιντί (82’) έστειλαν τους γηπεδούχους στην κορυφή του γκρουπ και την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να ψάχνεται για την πρόκριση.