Το ντέρμπι στην Αθλέτικ! (vid)

Eνα 20λεπτο ήταν αρκετό για την Αθλέτικ, να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει τη Σοσιεδάδ (3-2) στο ντέρμπι της Βασκωνίας.

Η... κατάρα έσπασε και η Αθλέτικ πήρε νίκη στο Σαν Μαμές κόντρα στη Σοσιεδάδ! Πριν τέσσερα χρόνια ήταν το τελευταίο εντός έδρας τρίποντο για την ομάδα του Μπιλμπάο και μέχρι το... 50ο λεπτό όλα έδειχναν πως η παράδοση θα συνεχιζόταν. Ωστόσο, με μπροστάρη τον Αντούριθ, η ομάδα του Βαλβέρδε έκανε την ανατροπή κι επικράτησε 3-2. Στο -3 από την κορυφή οι γηπεδούχοι.

Η Σοσιεδάδ μπήκε δυνατά και στο 16' κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο, Ζουρουτούα ο οποίος με ιδανικό τρόπο πέτυχε το 1-0.  Ινιάκι και Αντούριθ προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά ο Ρούγι με σωστές τοποθετήσεις κράτησε το μηδέν. Τεράστια ευαιρία για τους γηπεδούχους στο 44', αλλά ο Αργεντίνος έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του  Ραούλ Γκαρσία. Εντυπωσιακή η Αθλέτικ στην επανάληψη, κατάφερε σε 20 λεπτά να γυρίσει το ματς. Στο 51' ο Μουνιαΐν με γκολάρα (!) ισοφάρισε 1-1. Στο 60' ο Αντούριθ εκμεταλλεύθηκε τη γκάφα της άμυνας και με ωραία τελείωμα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 72' ήταν η σειρά του Ινιάκι να... δεχθεί το δώρο της αντίπαλης άμυνας και να σημειώσει το 3-1. Η Αθλέτικ χαλάρωσε, η Σοσιεδάδ ανέβασε ρυθμό και στο 83' ο Μαρτίνεθ μείωσε σε 3-2. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο... γκολκίπερ, Ρούγι έχασε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα.