Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 0-1

Το Λονδρέζικο ντέρμπι είχε σφραγίδα με... σφυριά, αφού η Γουέστ Χαμ επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Κρίσταλ Πάλας. Μοιραίος ο Μπεντέκε, έχασε πέναλτι και είχε δοκάρι.

Αν η μπάλα δε μπαίνει... Η Κρίσταλ Πάλας είχε χαμένο πέναλτι, δοκάρι, ευκαιρίες, όμως η Γουέστ Χαμ είχε την ουσία και πήρε ένα μεγάλο διπλό. Ηταν η πρώτη νίκη για τα Σφυριά έπειτα από δυο μήνες περίπου και ο Σλάβεν Μπίλιτς πήρε βαθιά ανάσα. Στο 19' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ιδανικό τελείωμα του Λαντσίνι. Αντόνιο και Τζάτζα είχαν τις στιγμές τους, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Μετά το 30' η Πάλας ανέβασε ρυθμό, αλλά ο Μπεντέκε... φρόντισε να γίνει μοιραίος. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε από την άσπρη βούλα και στο 45+2' έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί και στην επανάληψη, χωρίς όμως να βρουν το πολυπόθητο τέρμα. Στον αντίποδα, η Γουέστ Χαμ στη μοναδική καλή της ευκαιρία είδε τον Αντόνιο να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 76' τα Σφυριά είδαν τον Κρέσγουελ να αποβάλλεται, αλλά και τον Μπεντέκε να χάνει κλασικές ευκαιρίες για το βαθμό! Eτσι, η ομάδα του Μπίλιτς κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.