Λας Πάλμας - Εσπανιόλ 0-0

Η Λας Πάλμας είχε σύμμαχο την παράδοση, είχε αρκετές φάσεις, αλλά όχι το γκολ. Η Εσπανιόλ απέσπασε λευκή ισοπαλία με κορυφαίο τον Λόπεθ.

Η παράδοση ήταν σύμμαχος της Λας Πάλμας, αφού μετρούσε τρεις διαδοχικές νίκες, ενώ η τελευταία εντός έδρας ήττα από την Εσπανιόλ... χανόταν το 1988! Ο Νησιώτες μπορεί να έμειναν γι ακόμα μια χρονιά αήττητοι, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν και το τρίποντο που θα τους έβαζε στην τετράδα (0-0). Οσο για τους Καταλανούς, συνεχίζουν να μην πείθουν και είναι μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Η Λας Πάλμας μπήκε δυνατά και στο πρώτο τέταρτο είχε δυο καλές φάσεις. Στο 4' το φάουλ του Τέσα κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 12' ο Μπόατενγκ νικήθηκε από τον Λόπεθ σε μεγάλο τετ α τετ. Ο Ισπανός γκολκίπερ ήταν εξαιρετικός, αφού είχε δυο καλές τοποθετήσεις σε προσπάθεια του Τέσα και του Τάνα. Δυνατό ξεκίνημα για τη Λας Πάλμας και στην επανάληψη, με τον Μπόατενγκ να χάνει δυο σημαντικές ευκαιρίες. Ο Μπόατενγκ προσπάθησε με φάουλ να ανοίξει το σκορ, αλλά και πάλι ο Λόπεθ αντέδρασε σωστά. Βέβαια, η τελευταία ευκαιρία ανήκε στην Εσπανιόλ, ωστόσο στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Μορένο κατέληξε άουτ.