Πρώτα γκολ, μετά πέναλτι και τελικά... οφσάιντ! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πίστεψε ότι προηγήθηκε πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους του αγώνα με τη Ραπίντ Βιέννης, όμως, αν και σωστή η τελική απόφαση από τον διαιτητή, πέρασε από... 40 κύμματα!

Οι Βάσκοι επικράτησαν 1-0 με γκολ του Ετσεμπερία στο 59ο λεπτό και ορθά δεν μέτρησε ποτέ το τέρμα του Ινάκι Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τόνι Τσάπρον από τη Γαλλία, κλήθηκε να συζητήσει αρκετά με τους βοηθούς του όταν η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των Αυστριακών από τον Γουίλιαμς, λίγο πριν την ανάπαυλα της αναμέτρησης της Πέμπτης.

Οι παίκτες της Μπιλμπάο αρχικά πανηγύρισαν το γκολ, έπειτα πήραν μια... δεύτερη ευκαιρία με πέναλτι, αλλά τελικά η μπάλα στήθηκε στην περιοχή του Στρέμπινγκερ για να κάνει το ελεύθερο, με την τελική απόφαση να υποδεικνύει οφσάιντ!

Δείτε το βίντεο (το περιστατικό στο 1:35):