Μαν. Γιουνάιτεντ - Ζόρια 1-0

Η Γιουνάιτεντ τα βρήκε... Ζόρια κόντρα στους Ουκρανούς, ωστόσο ο Ζλάταν κατάφερε να σκοράρει και να δώσει την πρώτη νίκη στην ομάδα του. Γκολ ο Καρέλης, τεσσάρα η Ρόμα.

Στην Ολλανδία με τη Φέγενορντ τα βρήκε σκούρα και ηττήθηκε, στο Ολντ Τράφορντ τα βρήκε... Ζόρια, αλλά είχε Ζλάταν! Η Γιουνάιτεντ χάρη στο γκολ του Σουηδού επικράτησε 1-0 των Ουκρανών και πέτυχε την πρώτη νίκη της στον όμιλο! Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι και μόλις στο 6ο λεπτό κατάφεραν να απειλήσουν, αλλά το σουτ του Λιουμπένοβιτς κατέληξε άουτ. Στο 20' η Μάντσεστερ απάντησε με τον Ράσφορντ, αλλά η σουτάρα του βρήκε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεσαν, αλλά δεν τα κατάφεραν στην τελική προσπάθεια. Η Ζόρια μπήκε το ίδιο δυνατά στην επανάληψη, αλλά ο Λιουμπένοβιτς δεν μπόρεσε να βρουν δίχτυα. Τεράστια ευκαιρία για τους Ουκρανούς στο 66' αλλά το σουτ του Παουλίνιο έβγαλε εντυπωσιακά ο Ρομέρο. Η λύση ήρθε τρία λεπτά αργότερα από τον Ιμπραΐμοβιτς! Ο Μενσά έκανε τη σέντρα, ο Ρούνεϊ δεν τη βρήκε όπως ήθελε, αλλά ο Ζλάταν με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0. Η Ζόρια το πάλεψε, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε με τον Παουλίνιο να... παγώσει το Ολντ Τράφορντ.

Πρώτη νίκη για Αθλέτικ
Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε ηττηθεί από την Σασουόλο στο πρώτο ματς με 3-0 και τώρα πήρε το τρίποντο εντός έδρας κόντρα στην Ραπίντ Βιέννης με 1-0. Οι Βάσκοι πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μπενιάτ στο 59’ και πλέον όλα είναι ανοικτά στο group αφού ύστερα από το 3-1 της Γάνδης κόντρα στην Σασουόλο όλες οι ομάδες έχουν από 3 βαθμούς.

Δώρο στον Capitano
Δύο μέρες μετά τα 40ά γενέθλια του Φραντσέσκο Τότι, η Ρόμα... γλέντησε με την Αστρα, στην οποία έριξε 4 γκολ (4-0) και πήγε στους 4 βαθμούς και την 1η θέση του ομίλου, παρέα με την Αούστρια Βιέννης. Το ματς αναμενόταν και ήταν πολύ εύκολο για τους Τζαλορόσι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με την κοντινή προσπάθεια του Στρούτμαν μετά το φάουλ του Τότι (1-0). Ο αρχηγός έψαχνε το γκολ και θα μπορούσε να το πετύχει στο 45' αλλά η μπάλα πήγε -μετά και την απόκρουση του Λουνγκ- στο οριζόντιο δοκάρι, για να σκοράρει στην επαναφορά ο Φάσιο (2-0). Με γκολ έκλεισε το πρώτο μέρος, με γκολ και συγκεκριμένα αυτογκόλ του Φαμπρίτσιο άνοιξε το δεύτερο (47') για το 3-0 της Ρόμα, με τον Τότι να δίνει ακόμη μία ασίστ στο 55', αυτή τη φορά στον Σαλάχ, ο οποίος τελείωσε σωστά τη φάση και ανέβασε το σκορ στο 4-0. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού οι Ρωμαίοι κατέβασαν στροφές στη συνέχεια ενώ η Αστρα όσο κι αν προσπάθησε, δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό επιθετικά και να βάλει έστω το γκολ της τιμής.

Τριάρα από την.. άλλη πλευρά η Σασουόλο
Την πρώτη της ευρωπαϊκή ήττα γνώρισε η Σασουόλο στο εκτός έδρας ματς με την Γάνδη. Αφού επιβλήθηκαν 3-0 της Μπιλμπάο στην πρώτη αγωνιστική οι Neroverdi έχασαν στο Βέλγιο με 3-1 και πλέον όλοι στον όμιλο είναι στους 3 βαθμούς. Ο Ελληνας επιθετικός, Νίκος Καρέλης, έκανε το 1-0 στο 8’ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά με δύο γκολ ύστερα από αυτό του Μπέιλι στο 25’. Ο Μπουφέλ στην επανάληψη και το 61’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Ματέο Πολιτάνο στο 65’.

Το έσωσε στις καθυστερήσεις η Σεντ Ετιέν
Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Σεντ Ετιέν, που ισοφάρισε και πάλι στο τέλος, μένοντας στο 1-1 με την Άντερλεχετ. Οι Γάλλοι είχαν και πάλι πολλές απουσίες, όμως το ματς ήταν μοιρασμένο. Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λίγες, όμως τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Τιλεμάνς έκανε το 0-1. Οι Βέλγοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια και το πλήρωσαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Ρου έκανε το τελικό 1-1, σώζοντας τον βαθμό για την Σεντ Ετιέν.