Φιορεντίνα - Ρόμα 1-0

Με γκολ του Μπαντέλι στο 82’ η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Ρόμα στο Artemio Franchi και της στέρησε τη δυνατότητα να πατήσει κορυφή.

Μετά την ήττα της Γιουβέντους από την Ιντερ, η Ρόμα ήξερε ότι με νίκη θα πιάσει στην κορυφή την Νάπολι όμως δεν έμελλε να γίνει έτσι. Οι Τζαλορόσι ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο, είχε δοκάρι, όμως ηττήθηκε από το γκολ του Μπαντέλι στο φινάλε, το οποίο δεν θα έπρεπε να μετρήσει αφού ο Κάλινιτς που ήταν οφσάιντ, άνοιξε τα πόδια μπροστά στον Ζέζνι. Δεύτερη νίκη για τους Βιόλα που έφτασαν τους 6 βαθμούς και έχουν να δώσουν το υπόλοιπο ματς με την Τζένοα τον Δεκέμβριο. Ηταν η πρώτη ήττα της Ρόμα ύστερα από 21 αγώνες, σερί που ήταν το τρέχον καλύτερο στην Serie A.

Ο Τζέκο είχε δύο καλές στιγμές στο ξεκίνημα του ματς και ο Μανωλάς χρειάστηκε να κάνει απίστευτο σπριντ για να προλάβει τον Ιλιτσιτς που έφευγε στην κόντρα πριν χάσει νέα ευκαιρία ο Βόσνιος επιθετικός της Ρόμα με βολέ με το αριστερό από κοντά που έφυγε ψηλά. Ιλιτσιτς και Βαλέρο δεν βρήκαν στόχο, όπως και ο Σαλάχ από το ημικύκλιο για να βγει το πρώτο μέρος με 0-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μίλιτς είδε το τρομερό βολέ του να σταματά ο Σέζνι, ο Ντε Ρόσι είχε δύο καθοριστικές επεμβάσεις και ο ρυθμός στη συνέχεια ανέβηκε.

Ο Κάλινιτς έχασε εξαιρετική ευκαιρία στο 66’ και 13 λεπτά πριν το τέλος ο Σπαλέτι έβαλε τον Τότι. Ο capitano συνδυάστηκε στο 80’ με τον Ελ Σαραουί αλλά η κατάληξη της φάσης ήταν ο Ταταρουσάνου να στέλνει στο δοκάρι το δυνατό σουτ του Ναϊνγκολάν. Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε στο 82’ όταν ο Μπαντέλι έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Κάλινιτς, που ήταν εκτεθειμένος, άνοιξε τα πόδια του για να περάσει η μπάλα και εκείνη πήγε δοκάρι-και-μέσα στα δίχτυα του Σέζνι…