Λάτσιο - Πεσκάρα 3-0

Πετυχαίνοντας 3 γκολ σε 10 λεπτά, η Λάτσιο τιμώρησε με 3-0 στο Olimpico την Πεσκάρα που έχασε πέναλτι στο 0-0.

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Serie A πέτυχε η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι αν και τα βρήκε σκούρα για 45 λεπτά κόντρα στην Πεσκάρα. Οι Biancocelesti ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ όμως το ίδιο θα μπορούσαν να έχουν κάνει οι Delfini, αλλά ο Μεμουσάι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Η Λάτσιο, που είχε ευκαιρία και δοκάρι με τον Ιμόμπιλε και τρομερή διπλή ευκαιρία με κεφαλιές του Μάρκο Παρόλο, «μίλησε» στο δεύτερο μέρος και 'χτύπησε' τους νεοφώτιστους από αέρος.

Στο 67' ο Φελίπε Αντερσον έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κεφαλιά στο παραθυράκι έκανε το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε με τον ίδιο τρόπο ο Ράντου ύστερα από κόρνερ του Κατάλντι (2-0). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 76' ο Τσίρο Ιμόμπιλε με τελείωμα σε κενή εστία μετά την καταπληκτική προσπάθεια από δεξιά του Κεϊτά Μπαλντέ και πάσα πάρε-βάλε. Ο Ιταλός επιθετικός δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην Πεσκάρα με την οποία είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ της Serie B το 2011-12 εξασφαλίζοντας την άνοδο.