Aρσεναλ - Σαουθάμπτον 2-1

Ενα αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην Αρσεναλ κόντρα στον... κακό της δαίμονα, τη Σαουθάμπτον. Τεσσάρα η Τότεναμ, πάγωσε το Λονδίνο η Γουότφορντ.

Ακόμα... φωνάζουν οι παίκτες της Σαουθάμπτον για το πέναλτι που καταλογίστηκε στις καθυστερήσεις στο Emirates. Αλλωστε, εξαιτίας αυτής της απόφασης, οι Αγιοι λύγισαν στο Λονδίνο και ηττήθηκαν 2-1 από την Αρσεναλ. Aλλωστε, οι Λονδρέζοι μετρούσαν μόλις μία (!) νίκη στις έξι τελευταίες συναντήσεις τους με τη Σαουθάμπτον σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας και τρεις ήττες. Για 90 λεπτά οι Κανονιέρηδες έβλεπαν τους φιλοξενούμενους να αμύνονται εξαιρετικά, ωστόσο η απόφαση του Μάντλεϊ τους έδωσε την ευκαιρία να παραμείνουν στο δρόμο των επιτυχιών!

Χωρίς πολλές φάσεις το ματς στο ξεκίνημά του, με τη Σαουθάμπτον να... παγώνει το Emirates στο 18ο λεπτό! Φαουλάρα του Τάντιτς, ο Τσεχ την έστειλε στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά της, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του και κατέληξε στα δίχτυα. Ηταν το πρώτο αυτογκόλ του Τσέχου από τον... Δεκέμβριο του 2009! Η Αρσεναλ πάντως φρόντισε να απαντήσει άμεσα και ο Κοσιελνί στο 29' με υπέροχο ψαλίδι πέτυχε το 1-1. Στο β' μέρος οι Κανονιέρηδες ήταν πιο σοβαροί, πίεσαν, αλλά η πρώτη καλή φάση ήρθε από το Λονγκ. Ο Αλέξις Σάντσες πήρε τη σκυτάλη, αλλά δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα. Οι Λονδρέζοι πίεσαν ασφυκτικά και με... ασίστ του Μάντλεϊ έφτασαν στο τρίποντο. Ο Ζιρού έπεσε καθυστερημένα, αλλά ο διαιτητής έδειξε παράβαση. Ο Καθόρλα ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 2-1. Aλλωστε, ήταν το έβδομο διαδοχικό του τέρμα από την άσπρη βούλα.

Τεσσάρα η Τότεναμ
Μεγάλη νίκη για την Τότεναμ, που ξέσπασε πάνω στην Στόουκ και την διέλυσε με 4-0. Οι παίκτες του Ποκετίνο έδειχναν όλο και πιο βελτιωμένοι όσο περνούσε η ώρα και στο 41’ έφτασαν στο γκολ με τον Σον μετά από ασίστ του Έρικσεν. Τα πάντα τελείωσαν στο 56’, όταν οι δυο τους συνδυάστηκαν και πάλι, με τον Κορεάτη να κάνει το 0-2, καθώς στη συνέχεια τα σπιρούνια βρήκαν χώρους στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές ο Ντέλε Άλι έκανε το 0-3 στο 59’, ενώ στο 70’ ο Κέιν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 0-4 με το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Τρομερή ανατροπή η Γουότφορντ
Αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς με 2-0, η Γουότφορντ γύρισε το εκτός έδρας ματς με την Γουέστ Χαμ και νίκησε με 2-4 στο Λονδίνο. Ο Ντιμίτρι Παγιέ έδωσε δύο ασίστ (η δεύτερη με ραμπόνα) στον Αντόνιο, ο οποίος μέχρι το 33' είχε φέρει στο σκορ στο 2-0, όμως η συνέχεια ήταν όλη για την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι. Στο 41' ο Ιγκάλο μετά την πάσα του Καπού μείωσε σε 2-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ντίνι έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 2-2. Στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον Καπού να γίνεται και σκόρερ μετά την ασίστ του Ρομπέρτο Περέιρα και στο 63' ο Χολέμπας με σουτ από το όριο της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Επιτέλους διπλό η Πάλας
Η Κρίσταλ Πάλας έφτασε στην πρώτη της νίκη εκτός έδρας μετά από 266 μέρες στην Premier League, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Μίντλεσμπρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 16’, όταν μετά από σέντρα του Ζαχά ο Μπεντέκε έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Πάρντιου ήταν και στη συνέχεια πιο επικίνδυνοι, όμως στο 38’ οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στο γκολ, με τον Αγιάλα να κάνει το 1-1 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντάουνινγκ. Ο Νεγρέδο έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στιγμές αργότερα, με τον Μανταντά να σώζει την Πάλας. Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με τους Λονδρέζους να μπαίνουν δυατά και να χρειάζονται μόλις 2’, για να φτάσουν στο γκολ. Στο 47’ ο Ζαχά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φρεντ για το 1-2. Οι γηπεδούχοι απείλησαν από μακριά στη συνέχεια, ενώ στο τέλος ήταν τυχεροί που δεν δέχθηκαν και τρίτο γκολ.

Τρίποντο με Γουίλσον
Σημαντική εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γουέστ Μπρομ πέτυχε η Μπόρνμουθ, χάρη σε ένα τέρμα του Γουίλσον! Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, πίεσαν, αλλά ο Αϊμπ σε δυο περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει το στόχο. Η Μπόρνμουθ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν από πάσα του Κινγκ, ο Γουίλσον δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Στο β' μέρος, η Γουέστ Μπρομ πίεσε, πήρε τα ηνία, αλλά Φλέτσερ και Ροντόν δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Μπόρουτς! Ο Γουίλσιρ με την είσοδό του στο ματς έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους και στο 79' η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ. Από ασίστ του Σμιθ ο Γουίλσον διαμόρφωσε το 1-0.

Βαθμό στις καθυστερήσεις η Χαλ
Με γκολ του Σνόντγκρας στις καθυστερήσεις η Χαλ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπέρνλι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ερνάντες να χάνει την σημαντικότερη ευκαιρία, όμως το 0-0 παρέμεινε. Η Χαλ συνέχισε να είναι καλύτερη, όμως στο 72΄κόντρα στη ροή οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Ντεφούρ. Τελικά, η δικαιοσύνη αποδόθηκε στο 5’ των καθυστερήσεων, με τον Σνόντγκρας να κάνει το τελικό 1-1.