Αλβανία - FYROM 2-1

Κώστας Ζάλιαρης

Με γκολ στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, ή αν προτιμάτε στο... 13' της επανέναρξης μια μέρα μετά τη διακοπή, η Αλβανία επικράτησε 2-1 του FYROM για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018.

Το παιχνίδι είχε προγραμματιστεί για το βράδυ της Δευτέρας, αλλά στο 76', η ξαφνική καταιγίδα δεν επέτρεψε την ολοκλήρωση του ματς, με αποτέλεσμα τη διακοπή του, με το σκορ στο 1-1.

Μέχρι εκείνο το σημείο, είχαν σκοράρει για τους Αλβανούς ο Σαντίκου στο 9ο λεπτό και ο Αλιόσκι στο 51' είχε ισοφαρίσει για το FYROM.

Τα τελευταία 15 λεπτά συμφωνήθηκε να διεξαχθούν το μεσημέρι της Τρίτης, με την ομάδα του Ντε Μπιάσι να βρίσκει τη λύση στο 89' και να παίρνει τους τρεις βαθμούς στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018, με δυνατό σουτ του Μπαλάι, έπειτα από γέμισμα του Μεμουσάι από εκτέλεση φάουλ!