Απομακρύνθηκε η πρόκριση για ΑΕΚ (vids)

PLAY OFF EUROPA LEAGUE (πρώτα ματς)

Εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Λίμπερετς υπέστη η ΑΕΚ και το εισιτήριο πρόκρισης απομακρύνθηκε. Με δέκα παίκτες τελείωσαν οι Κύπριοι.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο «Παπαδόπουλος» από τη Λίμπερετς με 1-0 και πλέον πάει για την υπέρβαση στην Τσεχία. Οι Κύπριοι ήταν κακοί στο α' μέρος, δεν έπεισαν στο δημιουργικό κομμάτι και στο 29' βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Κουφάλ. Στο 45' ήταν τυχερή, αφού το σουτ του Βουχ βρήκε το δοκάρι.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, πίεσε, αλλά Τρισκόφσκι και Αλβες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ωστόσο, στο 65' τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα, αφού αποβλήθηκε ο Ορτίθ με δεύτερη κίτρινη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα, αλλά στο 85' η σουτάρα του Λαρένα βρήκε το δοκάρι.  Ατυχοι ήταν και οι Τσέχοι, αφού στις καθυστερήσεις είχαν δοκάρι με τον Σούκενικ.

Τεράστιο βήμα για Σαχτάρ
Μια ανάσα από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Σαχτάρ, η οποία πήρε μεγάλη νίκη στην Τουρκία επικρατώντας 2-1 της Μπασακσεχίρ. Οι Ουκρανοί αντέδρασαν στον αποκλεισμό από τον 3ο προκριματικό όμιλο, παρουσιάστηκαν σοβαροί και πήραν αυτό που ήθελαν. Δώρο το πρώτο γκολ για τη Σαχτάρ, αφού με αυτογκόλ του Τσικαλέσι στο 26' έγινε το 1-0. Στο 42' ο Κοβαλένκο με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 2-0! Οι Τούρκοι μείωσαν με πεναλτι του Μπελόζογλου, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το κάτι παραπάνω.

Το πάνω «Χ»έρι η Γουέστ Χαμ
Toν πρώτο λόγο για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έχει η Γουέστ Χαμ μετά την ισοπαλία 1-1 στη Ρουμανία με την Αστρα. Oι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχαν τις στιγμές τους με τους Καλέρι, Αντόνιο και στο 45' άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νομπλ. Οι Ρουμάνοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, εκμεταλλεύθηκαν την οπισθοχώρηση των φιλοξενούμενων και πίεσαν. Η Γουέστ Χαμ στην καλύτερή της φάση στο β' μέρος δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Μπράουνι και το πλήρωσε, αφού ο Άλιμπεκ στο 83' διαμόρφωσε το 1-1.

Σφράγισε εισιτήριο η Σασουόλο
Τι και αν συμμετέχει πρώτη φορά σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, η Σασουόλο είναι σοβαρή, πειθαρχημένη και ξέρει να εκμεταλλεύεται την έδρα της. Ετσι, μετά τη νίκη - πρόκριση (3-0) κόντρα στη Λουκέρνη, ήρθε νέα τριάρα, αυτή τη φορά απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, είχαν ουσία και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Μπεράρντι στο 17' άνοιξε το σκορ, ο Πολιτάνο στο 41' πέτυχε το 2-0 και στο 69' ο Ντεφρέλ διαμόρφωσε το 3-0.