Μονακό - Γκινγκάμπ 2-2

Η Μονακό σπατάλησε ένα ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Γκινγκάμπ, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος (2-2).

Καθόλου καλή δεν ήταν η πρεμιέρα της Μονακό στην Ligue 1. Η ομάδα του Ζαρντίν ήταν χειρότερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε από το 0-2, για να αποφύγει τουλάχιστον την ήττα από την Γκινγκάμπ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φανταστική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν κυριάρχησαν, πίεσαν και πήραν το προβάδισμα στο 29’ με εκπληκτικό σουτ του Ντιαλό εκτός περιοχής! Το 0-2 ήρθε στο 37’, όταν ο Ντο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Σούμπασιτς έκανε λάθος εκτίμηση και ο Πριβά με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν παρόμοιο, όμως μετά το 65’ οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό. Στο 71’ ο Φαμπίνιο μείωσε σε 1-2 με πέναλτι, ενώ η πίεση απέδωσε καρπούς στο 84’, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το 2-2! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν επιθετικά, έχασαν ευκαιρίες, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.