Λύγισε στις καθυστερήσεις ο Απόλλων

Ο Απόλλων στις καθυστερήσεις ηττήθηκε 2-1 από τη Γκρασχόπερς στην Ελβετία. Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σπαρτάκ Μόσχας στο «Παπαδόπουλος»! Ξανά Ευρω-ήττα για Γουέστ Χαμ.

Ο Απόλλων δεν άντεξε με παίκτη λιγότερο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Γκρασχόπερς. Οι Κύπριοι μπήκαν δυνατά και στο 9' είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Γκιέ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Άλεξ ήταν άστοχος. Οι «ακρίδες» απάντησαν άμεσα κι ένα λεπτό αργότερα άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ταμπάκοβιτς! Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στην επανάληψη και στο 76' από φάουλ του Αλεξ ο Γκιέ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Σακέτι δέχθηκε δυο κίτρινες μέσα σε έξι λεπτά και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, στο 87'. Η Γκρασχόπερς πίεσε και ο Λαβενσί στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-1!

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Ορτίθ και Τριτσκόφσκι είχαν ευκαιρίες, όχι όμως και ουσία. Ο τελευταίος βρέθηκε κοντά στο γκολ και στο 23' αλλά έσωσε ο Ρεμπρόβ. Κόντρα στη ροή του ματς η Σπαρτάκ Μόσχας άνοιξε το σκορ στο 38'. Ο Ανανίτζε με ατομική ενέργεια έκανε άνω-κάτω την άμυνα των Κυπρίων και πέτυχε το 1-0. Η ομάδα της Λάρνακας απάντησε στο 65' όταν από σέντρα του Τέτε ο Άλβες σκόραρε με κεφαλιά για το τελικό 1-1.

Πρεμιέρα με ισοπαλία για Σασουόλο
Ηταν η πρώτη φορά της στην Ευρώπη. Και οι Νεροβέρντι στάθηκαν τυχεροί και δεν ηττήθηκαν. Αντιθέτως, το 1-1 που πήραν στη Λωζάνη, τους δίνει πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με τον Σνέουλι (8'), αλλά με εύστοχο πέναλτι (42') ισοφάρισε ο Μπεράρντι. Εάν πάντως δεν ήταν ο Κονσίλι να αποκρούσει το πέναλτι των γηπεδούχων, οι Ιταλοί θα είχαν ηττηθεί στο φινάλε.

Ξανά Ευρω-γκέλα για Γουέστ Χαμ
Πέρσι δεν κατάφερε να φτάσει καν στους ομίλους του Europa League και φέτος δείχνει ότι θα καρδιοχτυπήσει για να προκριθεί από τον 3ο προκριματικό. Η Γουέστ Χαμ αν και έπαιξε με βασικούς, γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ντομζάλε. Στη Λιουμπλάνα για λογαριασμό των Σλοβένων καθάρισε ο Τσρνιτς. Εκείνος άνοιξε (11') και έκλεισε με πέναλτι (49') το σκορ. Ενδιάμεσα (18') ο Νόουμπλ είχε ισοφαρίσει, αλλά τα Σφυριά για κάποιο λόγο δεν το έχουν με την Ευρώπη.

Αποτελέσματα 3ου Προκριματικού (πρώτα ματς)
ΑΕ Κιτίου – Σπαρτάκ Μόσχας 1-1
Ολεκσαντρίγια – Χάιντουκ 0-3
Χεράκλες – Αρούκα 1-1
Αούστρια Βιέννης – Σπαρτάκ Τρνάβα 0-1
Γιελγκάβα – Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 1-1
Γκέτεμποργκ – Ελσίνκι 1-2
Λιλ – Καμπάλα 1-1
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ – Βόρσκλα Πόλταβα 0-0