Καλός ο Ηρακλής, γκολάρα ο Μοντέιρο

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους ο Ηρακλής έδειξε κάποια καλά στοιχεία, αλλά έμεινε στο 1-1 με την Γκόου Αχέντ Ίγκλς, με τον Μοντέιρο να πετυχαίνει γκολάρα. Θεατής ο Χουάντερσον, είδαν το ματς και φίλαθλοι του Ηρακλή.

Το δεύτερο φιλικό του παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους έδωσε ο Ηρακλής την Τρίτη (26/7), με τον Νίκο Παπαδόπουλο να βγάζει τα συμπεράσματά του. Ο «Γηραιός» έδειξε κάποια καλά στοιχεία, αλλά έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Γκόου Αχέντ Ίγκλς, που την περσινή σεζόν πανηγύρισε την άνοδο και την επερχόμενη θα αγωνιστεί στην Eredivisie.

Ο τεχνικός των «κυανόλευκων» παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, με τον Γιαννίκογλου κάτω από τα δοκάρια, Σαραμαντά και Καραγκούνη στα δύο άκρα της άμυνας και τους Ζιαμπάρη, Μπαρτολίνι στα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Στάμου, Αγγελόπουλος, και μπροστά τους οι Κυριακίδης, Πασάς στα... φτερά και ο Λεοζίνιο πίσω από τον Περόνε.

Ο Ηρακλής, λοιπόν, ήταν καλός, είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ από δυνατό διαγώνιο σουτ του Σουκ στο 32', με την Γκόου Αχέντ να παίρνει το προβάδισμα. Ο Λεοζίνιο, μετά από μπαλιά του Κυριακίδη, νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Ζούρτχαρντ τρία λεπτά αργότερα και αυτή ήταν η μεγαλύτερη φάση του συλλόγου της Θεσσαλονίκης.

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν οι αλλαγές, έπεσε ο ρυθμός, ο Περνίς, που πέρασε ως αλλαγή, έκανε εξαιρετική απόκρουση στο 63', όταν «έβγαλε» εξ' επαφής σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μοντέιρο είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός εστίας και με λόμπα τον... κρέμασε για να φέρει το ματς στα ίσια στο 74'. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο παιχνίδι, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παπαδόπουλος έχασε από το πρώτο 45λεπτο τον Ζιαμπάρη, που αποχώρησε με τραυματισμό, με τον τεχνικό του Ηρακλή να περιμένει την εκτίμηση του ιατρικού τιμ, αλλά και ότι ο Χουάντερσον ενσωματώθηκε στην αποστολή, όμως παρακολούθησε τον αγώνα από την κερκίδα. Τέλος, επόμενο... τεστ για την ομάδα του Παπαδόπουλου είναι με την Άντο Ντε Χαάγκ το Σάββατο (30/7) στις 17:00.

Οι συνθέσεις

Ηρακλής: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Στάμου, Αγγελόπουλος, Λεοζίνιο, Κυριακίδης, Πασάς, Περόνε.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ιντζόγλου, Περνίς, Μοντέιρο, Ανδρεόπουλος, Ρούσσος, Τσότρας, Δούμτσιος, Μπικιάρης, Ρόττας.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς: Ζούρτχαντ, Φίσερ, Σενκ, Ντούλιτς, Σουκ, Κόγκλε, Βόλτερς, Μπραντς, Ο’ Γιάμα, Γκρούνμπαστ, Τέισε.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ντάεμεν, Χέντρικς, Μάατσεν, Νίφελντ, Φαν Όφερμπεεκ.