ΑΪΚ - Μάλμε 1-1

Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 παραχώρησε στην πρωτοπόρο Μάλμε η ΑΪΚ, η οποία παρουσίασε σημάδια βελτίωσης!

Βελτιωμένη η ΑΪΚ Στοκχόλης στο ντέρμπι με τη Μάλμε, παραχώρησε ισοπαλία 1-1, αν και θα μπορούσε να αποσπάσει κάτι περισσότερο. Η πιθανή αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 3ο προκριματικό γύρο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη. Η Μάλμε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Κιάρτανσον. Η ΑΪΚ πίεσε και με τον Αβντιτς στο 44' έφερε το ματς στα ίσα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ορεξάτοι, ωστόσο σε δυο περιπτώσεις ο Στράνμπεργκ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βίλαντ! Η ΑΪκ βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -7 από την κορυφή!

ΑΪΚ: Καρλγκρεν, Κάρλσον, Γιόχανσον, Σάντγκρεν, Βαϊσάνεν, Εκποζό (85’ Χάουκσον), Ισιζάκι, Οφόρι, Άβντιτς (64’ Σαλέτρος), Στράντμπεργκ, Ισάκ (63’ Αφανέ)