Φορμαρισμένοι Κόκκινοι Διάβολοι

Η Πορτογαλία περιμένει μία εκ των Ουαλίας και Βελγίου στα ημιτελικά. Οι κόκκινοι διάβολοι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτή τη στιγμή στο τουρνουά, όμως η απόδοση στη νίκη τους πολύ μικρή, για να την πάρουμε στα σοβαρά. Ανήκω και εγώ σε εκείνους, που θα σας πουν  ότι ο άσος των Ουαλών στο 5,00 αξίζει το ρίσκο, όμως δεν πρόκειται να ποντάρω πάνω τους, καθώς πιστεύω ότι η επιτυχημένη τους πορεία θα σταματήσει εδώ.

Γράφει ο Λευτέρης Ντανοβασίλης

Οι Βορειοϊρλανδοί πριν από λίγες ημέρες ανάγκασαν τον Μπέιλ να αλλάζει πλευρές, να βρίσκεται στον άξονα και να ψάχνει συνεχώς χώρους. Τον είχαν κλείσει τόσο καλά, που μέχρι το αυτογκόλ του ΜακΌλεϊ, το οποίο προήλθε από δική του σέντρα, είχε κάνει μόλις μία προσπάθεια εντός εστίας με φάουλ, που έμελλε να είναι η μοναδική της ομάδας του μέχρι το τέλος. Και η διαφορά ποιότητας και επιπέδου ανάμεσα σε Βέλγιο και Β. Ιρλανδία είναι χαώδης.

To Eυρωπαϊκό το ζεις καλύτερα σε ένα πρακτορείο ΟΠΑΠ

Ο Βίλμοτς έχει να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Βερμάελεν και Βερτόνχεν στην άμυνα, όμως ξέρει ότι το κλειδί της νίκης θα είναι η διάθεση των εξτρέμ του να βοηθήσουν αμυντικά. Και στο σημείο που βρισκόμαστε, μου είναι αδιανόητο να μην βρουν το κίνητρο να το κάνουν, για να κλείσουν τον Μπέιλ. Χωρίς τον άσο της Ρεάλ, η Ουαλία δεν μπορεί να κάνει και πολλά επιθετικά, κάτι που με οδηγεί στο πρώτο ποντάρισμα: να μην σκοράρουν οι γηπεδούχοι, επιλογή που θα βρείτε στο 1,93 στον ΟΠΑΠ.

Οι Βέλγοι έχουν το εκπληκτικό 8-0 μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ιταλία, όμως το ματς θα είναι κλειστό. Όπως ήταν και αμφότερα τα παιχνίδια τους στα προκριματικά (0-0 στο Βέλγιο, νίκη εντός έδρας 1-0 για την Ουαλία). Από τη στιγμή, λοιπόν, που μέχρι τώρα η Ουαλία δεν έχει βρεθεί να χάνει στο πρώτο ημίχρονο και το Βέλγιο έχει μόλις 1 γκολ στα πρώτα 45’, η ισοπαλία στο ημίχρονο πληρώνει 1,85, ενώ το under 0,5 τιμάται στο 2,45 στον ΟΠΑΠ.

Με όσα έχουμε δει μέχρι τώρα, το Βέλγιο είναι πολύ αποτελεσματικό, όταν το παιχνίδι ανοίγει, κάτι που λογικά θα συμβεί στο δεύτερο ημίχρονο. Συν ότι όλα τα γκολ που έχει δεχθεί η Ουαλία έχουν έρθει μετά το 56’. Σε αυτό πατάω και για τη βασική μου επιλογή: να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, που θα το βρείτε στο 2,18 στον ΟΠΑΠ.