Ισλανδία-Ουγγαρία 1-1 (vid)

Για 88 λεπτά κρατούσαν στα χέρια τους τη μεγάλη νίκη. Στο σημείο εκείνο όμως οι Ισλανδοί ισοφαρίστηκαν (1-1) με αυτογκόλ του Σίβαρσον με τους Ούγγρους να πανηγυρίζουν τον... χρυσό βαθμό που τους φέρνει μια ανάσα από την επόμενη φάση του Euro.

Για 88 λεπτά βρισκόταν πολύ κοντά όχι απλά στη νίκη, αλλά είχε εξαιρετικά μεγάλες πιθανότητες να πετύχει ακόμα και το θαύμα της πρόκρισης. Ναι είχε προηγηθεί με ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά η αλήθεια είναι πως η τύχη δεν φέρθηκε καθόλου καλά στην Ισλανδία. Και δεν φέρθηκε γιατί δύο λεπτά πριν το τέλος, ένα αυτογκόλ του Σίβαρσον έκανε το 1-1 και ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση στην Ουγγαρία.

Οι Μαγυάροι μέχρι εκείνο το λεπτό είχαν την ανούσια κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους, όμως τελικά η τύχη τους χαμογέλασε με τον καλύτερο τρόπο και με την ισοφάριση πήραν εκτός εξαιρετικού απροόπτου το εισιτήριο για την επόμενη φάση το οποίο και πανηγύρισαν με την ψυχή τους. Και λέμε εκτός εξαιρετικού απροόπτου γιατί ακόμα και αν δεν καταφέρουν να είναι στις δύο πρώτες θέσεις, είναι εξαιρετικά πιθανό να είναι μέσα στις 4 καλύτερες τρίτες.

Μόνο το πέναλτι στο πρώτο μέρος

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο μέρος, το οποίο όπως και το δεύτερο ανήκε στην Ουγγαρία. Ανήκε αλλά χωρίς οι Μαγυάροι να μπορούν να κάνουν κάποια φάση μπροστά στην εστία του Χάλντορσον. Οι αμυντικοί της Ισλανδίας έκοβαν με σχετική άνεση τους αντιπάλους τους. Έτσι φτάσαμε στο 38' όταν έγινε η φάση του αγώνα. Ο Κίραλι έκανε κακή έξοδο και ο Κάνταρ μάρκαρε τον Γκούναρσον. Λέμε μάρκαρε γιατί δεν φάνηκε να τον ανατρέπει με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Σίγκουρντσον κάνοντας το 1-0.

Ατυχία ή θεία δίκη...

Στο δεύτερο η εικόνα του αγώνα ήταν ακόμα πιο άσχημη με την Ουγγαρία να είναι συνέχεια μπροστά και την Ισλανδία να κρατάει με χαρακτηριστική άνεση το μηδέν. Το κρατούσε μέχρι το 88' όταν Νίκολιτς έκανε το γύρισμα και ο Σίβαρσον με προβολή σκόραρε εναντίον της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Ακόμα και έτσι όμως οι Ισλανδοί θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά το σουτ του Γκούντγιονσεν έφυγε ελάχιστα άουτ με τους Ούγγρους να πανηγυρίζουν την εκτός εξαιρετικού απροόπτου πρόκριση στην επόμενη φάση και τους «μπλε» να μένουν αήττητοι για δεύτερο ματς.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σίβαρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Γκούναρσον (66' Χάλφρεντσον), Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον (69' Φινμπόγκασον), Σίγκτορσον (84' Γκούντγιονσεν).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραϊ, Λανγκ, Γκούζμιτς, Γιούχας (84' Σάλαι), Κάντερ, Γκέρα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Στίμπερ (67' Νίκολιτς), Τζούτζακ, Πρίσκιν (67' Μπέντε).