Κέρκυρα - Απόλλων Σμύρνης 2-0 (vid)

Το νησί των Φαιάκων γιορτάζει! Η Κέρκυρα, επικράτησε 2-0 του Απόλλων Σμύρνης, σφράγισε την επιστροφή της στη Σούπερ Λιγκ, ενώ παρέμεινε και στην κορυφή της Football League.

Η Κέρκυρα έκανε το καθήκον της, επικράτησε 2-0 του Απόλλων Σμύρνης και πανηγύρισε την επιστροφή της στη Σούπερ Λιγκ! Επόμενος στόχος οι δύο νίκες με Κισσαμικό και Αγροτικό Αστέρα για την κατάκτηση και του πρωταθλήματος.

Κακό ήταν ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο, με την Κέρκυρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τον Απόλλωνα να μην αντιμετωπίζει δυσκολίες. Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 34΄, όταν το σουτ του Σουάνη έφυγε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζορμπά στο 39' και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη υπήρξαν και γκολ και ένταση και αποβολή! Η Κέρκυρα ήταν αυτή που το ήθελε πιο πολύ και το έδειξε. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 54', όταν ο Χιντζίδης με ένα από τα γνωστά του δυνατά φάουλ έστειλε την μπάλα από πολύ μακριά στα δίχτυα του Αποστολίδη που αιφνιδιάστηκε κάνοντας το 1-0. Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σουτ του Φατιόν στο 58' μπλόκαρε άνετα ο Κουτζαβασίλης.

Ένα δεκάλεπτο αργότερα η Κέρκυρα, σφράγισε οριστικά την επιστροφή της στη Σούπερ Λιγκ. Ο Ζορμπάς βρήκε τον Σουάνη και αυτός αφού πέρασε και τον Αποστολίδη διαμόρφωσε το 2-0. Στο 71' το παιχνίδι πήρε... φωτιά, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια και τον Κονέ να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι άλλο άξιο αναφοράς, η Κέρκυρα κράτησε τη νίκη και όλοι μαζί ένα κουβάρι πανηγύρισαν την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στη Σούπερ Λιγκ.

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Σουάνης, Αρναρέλλης (75' Κρητικός), Ζορμπάς, Γκόμες, Καρντόσο (28' Ανδρεόπουλος), Παμλίδης (57' Κόντος), Χιντζίδης, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Νίκιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Βαζάκας): Αποστολίδης, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Μπουτζίκος, Μπουντόπουλος (69' Στεργίδης), Κονέ, Παρπέξ, Φατιόν, Βάντερσον, Φομίν (5' Φαρινόλα).