Εβερτον - Μαν. Γιουνάιτεντ 1-2

Οπως... παλιά, με τον Φέργκιουσον στον πάγκο! Η Γιουνάιτεντ δεν τα παράτησε, δεν ήθελε... παράταση και με γκολ του Μαρσιάλ στο 90'+3' επικράτησε 2-1 της Εβερτον και πάει για κούπα!

Ενα απίθανο ματς, ένας τρελός ημιτελικός, αλλά στο τέλος κερδίζει η... Γιουνάιτεντ! Σε ένα μεγάλο ραντεβού, σε έναν από τους τελευταίους στόχους η Μάντσεστερ θυμήθηκε την... ομάδα του Σερ Αλεξ! Ο Ντε Χέα την κράτησε όρθια και στις καθυστερήσεις ο εντυπωσιακός Μαρσιάλ πέτυχε γκολ για Τελικό! Η Μάντσεστερ επικράτησε 2-1 της εξαιρετικής Εβερτον και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Πάλας - Γουότφορντ στον δρόμο για την κούπα! Μοιραίος ο Λουκάκου, έχασε πέναλτι και πολλές ευκαιρίες!

Ενα απίθανο ξεκίνημα και σε δυο λεπτά χάθηκαν μοναδικές ευκαιρίες! Στο 4' ο Στόουνς με απίθανη προβολή δεν άφησε τον Μαρσιάλ να σκοράρει, ενώ στο 5' ο Λουκάκου πέρασε τον Ντε Χέα πλάσαρε, αλλά ο Ρούνεϊ με απίθανη κούρσα επέστρεψε κι έσωσε στη γραμμή! Η Γιουνάιτεντ πατούσε καλύτερα και στο 11' είχε νέα προσπάθεια, αλλά ο ο Λίνγκαρντ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τζόελ. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και στο 21' βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Μαρσιάλ δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση! Η πίεση έφερε καρπούς και στο 33' ήρθε το γκολ για τη Μάντσεστερ! Εξαιρετική ασίστ του Μαρσιάλ και ο Φελαϊνί με πλασέ πέτυχε το 1-0! Οι «Κόκκινοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα στο α' μέρος, σε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις!

Το σκηνικό στην επανάληψη διαφορετικό, η Εβερτον πήρε μέτρα, ανέβασε στροφές και απέναντι στην... αγνώριστη Μάντσεστερ επέβαλλε το ρυθμό της. Μόλις στο 48' τα Ζαχαρωτά κέρδισαν πέναλτι, σε μια δύσκολη φάση... Ο Μενσά προσπαθεί να κόψει τον Μπάρκλεϊ, ο διαιτητής είδε ανατροπή και ο Λουκάκου βρέθηκε στην άσπρη βούλα. Ωστόσο, ο Ντε Χέα με μια απίθανη επέμβαση κράτησε το μηδέν. Ιδια αντίδραση και στο επόμενο λεπτό σε φάουλ του Μπάρκλεϊ. Η Εβερτον έκανε ό,τι ήθελε στο ματς, η Γιουνάιτεντ ήταν... χαμένη, αλλά και τυχερή, αφού Κλέβερλι και Λουκάκου έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν. Ολα όμως θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει αν ο Τέιλορ έβλεπε το χέρι του Γιαγκέλκα κι έδινε το πέναλτι στη Μάντσεστερ!

Αυτό δεν έγινε, η Εβερτον συνέχισε να πιέζει, ο Ντεουλοφέου με την είσοδό του έδωσε ώθηση και στο 76' ήρθε το γκολ! Εξαιρετική κυκλοφορία έξω από την περιοχή, ο Ισπανός έκανε τη σέντρα και ο Σμόλινγκ την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Ηταν το πρώτο του αυτογκόλ από το 2010, όταν ξανά είχε... βοηθήσει την Εβερτον! Τα Ζαχαρωτά συνέχισαν στον τρελό ρυθμό τους, ο Βαλέντσια μόνο... κακό έκανε με την εισόδο του, όμως στο τέρμα υπήρχε ο Ντε Χέα, ο οποίος στο 79' έσωσε την ομάδα του με απίθανη επέμβαση στην προσπάθεια του Ντεουλοφέου! Ο Ερέρα μπήκε στο ματς και ήταν αυτός που βοήθησε στην πρόκριση! Ο Ερέρα πίεσε ψηλά, εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Γιαγκέλκα και ο Μαρσιάλ με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 2-1! Ο Γάλλος έφτασε τα 19 γκολ, τις 7 ασίστ και κανείς άλλος παίκτης της Γιουνάιτεντ δεν έχει συμμετοχή σε τόσα γκολ! Η Μάντσεστερ ξανά σε Τελικό από το 2007, είναι το 19ο της ραντεβού, τα περισσότερα μαζί με την Αρσεναλ!

Έβερτον: Χοέλ, Μπέινς, Γκίμπσον, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Λουκάκου, Λένον (70' Ντεουλοφέου), Κλέβερλι, ΜακΚάρθι, Μπέσιτς, Μπάρκλεϊ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Φοσού-Μενσά (61' Βαλένσια), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Φελαϊνί, Λίνγκαρντ, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ