ΑΕΛ - Παναχαϊκή 1-0 (vid)

Ακόμα μία επαγγελματική νίκη για την ΑΕΛ, που επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής, υποτονική εμφάνιση από τους «βυσσινί».

Έβγαλε την υποχρέωση η ΑΕΛ, που επικράτησε της αποδεκατισμένης Παναχαϊκής με 1-0, όμως δεν κατάφερε να «κερδίσει» τίποτα παραπάνω από τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά και πίεσαν, ψάχνοντας ένα γκολ που θα έλυνε τα πόδια τους, αλλά και την αντίπαλη άμυνα. Αυτό ήρθε, τελικά, στο 37ο λεπτό, ως... δώρο από τον Λαμπρόπουλο, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν κακοί, πάτησαν πάνω στο προβάδισμα και δεν πίεσε, κάνοντας οικονομία δυνάμεων ενόψει της τελικής ευθείας στην «κούρσα» της διεκδίκησης του τίτλου.

Έστω και με μέτρια εμφάνιση, πάντως, οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη, ενώ είχαν την ευκαιρία να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, αλλά ο Μαρουκάκης δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Συγκεκριμένα, ο ίδιος κέρδισε το πέναλτι από τον Στρέτζο, αλλά ο τερματοφύλακας των Αχαιών τον νίκησε. Αξίζει να αναφερθεί πως υπήρξαν οπαδοί της ΑΕΛ που ζητούσαν από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας τους να αστοχήσει!

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Ναγιάρ, Αναστασόπουλος, Κουτσιανικούλης (81' Ροβίθης), Βαρέλα, Μασούρας (46' Μαρουκάκης), Μπόγιοβιτς (57' Πάτο).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Γ. Λαμπρόπουλος, Ι. Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Παπανικολάου, Μουκίδης, Χαρτσιάς, Ρόκας (23' λ. τρ. Σαμπατάκος), Μητρόπουλος.

ΑΕΛ-Παναχαικη 1-0 (Αυτογκόλ)