Χόφενχαϊμ - Κολωνία 1-1

Ο Φόλαντ σκόραρε στις καθυστερήσεις και έδωσε τον βαθμό (1-1 με την Κολωνία) στη Χόφενχαϊμ, διατηρώντας το αήττητο εντός έδρας με τον Νάγκελσμαν στον πάγκο.

Η Χόφενχαϊμ έφτασε μία ανάσα από την πρώτη εντός έδρας ήττα με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο, όμως με γκολ του Φόλαντ στις καθυστερήσεις πήρε τον βαθμό από την Κολωνία (1-1) και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Όλα τα παιχνίδια είναι τελικοί για τους μπλε, όμως η Κολωνία κατέφερε να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια. Τα κριάρια κράτησαν τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ του Χορν και στο 69’ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Τσόλερ. Οι παίκτες του Στέγκερ κρατούσαν τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως την έχασαν μέσα από τα χέρια του. Μία εκπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ του Κράμαριτς στο 1’ των καθυστερήσεων, ανάγκασε τον Χορν σε ασταθή απόκρουση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Φόλαντ, για να κάνει από κοντά το 1-1!