Πανελευσινιακός - Απόλλων Σμύρνης 0-1 (vid)

Νίκος Μαρούδας

Με λυτρωτή τον Κονέ στο 95', ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε (0-1) από την Ελευσίνα και έμεινε... ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου. Με εννέα ποδοσφαιριστές τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι, με δέκα οι γηπεδούχοι.

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε, ο Απόλλων κατάφερε να... κλέψει τη νίκη στο 95' απέναντι στον Πανελευσινιακό και να μείνει στο -3 από την Κέρκυρα. Ο Κονέ έδωσε το... φιλί της ζωής στην ομάδα του, που για 95 λεπτά έβλεπε τους «Φαίακες» και κατά συνέπεια την άνοδο να απέχουν πέντε ολόκληρους βαθμούς!

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας στο πρώτο 45λεπτο, με τον Απόλλων να είναι πιο κινητικός, αλλά τον Πανελευσινιακό να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Πλαβούκος με ένα βολ πλανέ στο 45' έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη που απλά παρακολουθούσε την πορεία της.

Ένα πολύ πιο έντονο ματς με πολλές αψιμαχίες είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 61' ο Τζιώρας με ψηλοκρεμαστό σουτ ανάγκασε τον Κασνέτση να διώξει το κεφάλι πάνω στη γραμμή, στη συνέχεια ο Καμαρά έκανε το σουτ και ο Μανιάτης μπλόκαρε. Εκεί είχαμε και τις δύο αποβολές. Ποδοσφαιριστές και από τις δύο ομάδες ήρθαν στα χέρια και ο διαιτητής έβγαλε την δεύτερη κίτρινη στον Κύργια και απευθείας κόκκινη στον Αρβανίτη, αφήνοντας τις δυο ομάδες με 10 παίκτες.

Το τελευταίο τέταρτο ο Απόλλων βγήκε όλος μπροστά καθώς ήθελε μόνο τη νίκη. Ο Πανελευσινιακός έδειχνε να... βολεύεται και με τον βαθμό και αυτόν φαινόταν πως θα έπαιρνε μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Τότε ο διαιτητής έδωσε φάουλ στον Κονέ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και στο 95' με απευθείας εκτέλεση έγραψε το 0-1.

Κάπως έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχεία» πέρασε από την Ελευσίνα, έμεινε στο -3 και στο -4 από Κέρκυρα και ΑΕΛ και κράτησε... ζωντανές τις ελπίδες της για άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Αρβανίτης, Λίτσος, Κασνέτση, Κακαράς, Κυζιρίδης, Σταματάκης (67' Ανδρίκος), Γιαννιτσάνης, Βαϊσχάιμερ (60' Τσολακίδης), Πλαβούκος (81' Τσίγκρος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Πιπίνης (46' Βάντερσον), Κύργιας, Γκότοβος (71' Παρπέξ), Κονέ, Φατιόν, Σουνάς, Στεργίδης, Καμαρά, Τζιώρας (66' Φομίν).