Τρομερό: 40.000 θεατές σε γήπεδο 16.000 θέσεων! (pics)

Στην πόλη Καντούνα της Νιγηρίας όπου έγινε το ματς με την Αίγυπτο, βρέθηκαν 40.000 θεατές σε γήπεδο 16.000 θέσεων!

Από θαύμα δε θρηνούμε θύματα στο «Ahmadou Bello Stadium», στο οποίο διεξήχθη του Νιγηρία-Αίγυπτος.

Το ματς που έγινε στο πλαίσιο των προκριματικών έληξε με το σκορ να είναι στο 1-1.

Ωστόσο, το θέμα είναι στον αριθμό των θεατών που σημειώθηε στο γήπεδο. Τα μέτρα ασφαλείας που πάρθηκαν ήταν ανύπαρκτα, με αποτέλεσμα σε ένα γήπδο χωρητικότητας 16.000 θέσεων να βρεθούν 40.000 άνθρωποι!

Η Sportingbet επιστρέφει το ποντάρισμά σου, σε περίπτωση που σημειωθούν τουλάχιστον τέσσερα τέρματα στο Ουγγαρία - Κροατία.

Στην Καντούνα, στην περιοχή όπου είναι το γήπεδο μένουν 760.000 άνθρωποι. Οι 40.000 εξ αυτών ήταν στο γήπεδο, κρεμασμένοι από ένα είδους σκαλωσιάς, ενώ άλλοι ήταν πάνω στο ρολόι και κάποιοι άλλοι ανέβηκαν σε σκεπές. Κάποιοι ακόμη πιο τολμηροί εθεάθησαν να παρακολουθούν το ματς από τους... προβολείς!

«Αισθάνθηκα ότι το ματς δεν πρόκειται εν τέλει να διεξαχθεί διότι σκέφτηκα ότι ο αριθμός των ανθρώπων στο γήπεδο θα προκαλούσε ποδοπάτημα», σχολίασε στο goal.com ο δημοσιογράφος του «Beat FM» Ροτίμι Ακιντέλε.

Πάντως, δεν σημειώθηκε κάποιο παρατράγουδο από το γεγονός ότι ισοφάρισε ο Σαλάχ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.