«Έκραξε» τον Μάτα ο Φαν Χάαλ

Κώστας Ζάλιαρης

Για βλακώδη ενέργεια κατηγόρησε τον Χουάν Μάτα ο Λουίς Φαν Χάαλ, αναφορικά με την αποβολή του Ισπανού στο 26ο λεπτό της ήττας (1-0) της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Γουέστ Μπρομ.

Ο Ολλανδός προπονητής, χαρακτήρισε καθοριστική για το αποτέλεσμα του αγώνα στο «Χόθορνς», την αποβολή του Μάτα στο πρώτο ημίχρονο με δύο κίτρινες κάρτες, λέγοντας:

«Η πρώτη είναι πολύ χαζή κίτρινη... Τότε είναι που πρέπει να έχεις επίγνωση της κατάστασης και να προσέχεις. Ο διαιτητής μπορεί ανά πάσα στιγμή στη συνέχεια να σου βγάλει και μια δεύτερη κίτρινη για να σε βγάλει από το ματς.

Και τώρα... Ευρώπη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Interwetten προσφέρει σε απόδοση 3.80 τη νίκη των «κόκκινων διαβόλων» στο «Ανφιλντ» κόντρα στην Λίβερπουλ.

Αν πάρεις και δεύτερη κίτρινη, τότε κάνεις κακό στην ομάδα και στο σχέδιο... Ήταν καθοριστική εξέλιξη για το παιχνίδι και για το αποτέλεσμα. Η Γουέστ Μπρομ έκανε ελάχιστες φάσεις, αλλά σκόραρε. Ήταν δύσκολο για εμάς ν' αντέξουμε για μια ώρα με δέκα παίκτες».