Λίβερπουλ - Μαν. Σίτι 1-3 πεν. (1-1 κ.α., παρ.)

Καμπαγιέρο εσύ σούπερ σταρ! O Aργεντίνος ήταν απίθανος στη ρώσικη ρουλέτα και έδωσε στη Σίτι την πρώτη κούπα της χρονιάς (3-1 στα πέναλτι τη Λίβερπουλ). Αποστολή στο Λονδίνο: Θάνος Σαρρής

Ενας απίθανος τελικός, μια τρελή γιορτή κι ένας σούπερ γκολκίπερ! Ο Καμπαγιέρο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, έπιασε τρία πέναλτι στη ρώσικη ρουλέτα και η Σίτι κατέκτησε το τέταρτο League Cup στην ιστορία της (1970, 1976, 2014 και 2016). Η κανονική διάρκεια ήταν συναρπαστική, η Σίτι είχε φάσεις και η Λίβερπουλ τον Μινιολέ, ο οποίος ήταν ο άνθρωπος που έστειλε το ματς στην παράταση (1-1). Οι «Κόκκινοι» δεν κατάφεραν να μιμηθούν την επιτυχία του 2012, όταν στα πέναλτι είχαν πάρει την κούπα κόντρα στην Κάρντιφ.

Πολύ κακό το α΄ μέρος, με τη Σίτι να έχει τον έλεγχο, όχι όμως και τους διαδρόμους για να ανοίξει την άμυνα της Λίβερπουλ. Η πρώτη φάση έγινε στο 32', ο Τουρέ έβγαλε τον Αγουέρο στην πλάτη των «Κόκκινων», αλλά ο Μινιολέ με τη βοήθεια του δοκαριού έσωσε! Ηταν η πρώτη και η... τελευταία φορά στο ημίχρονο που ο Λούκας έχασε τον Αργεντίνο. Μπορεί να έχασε τον Σακό λόγω τραυματισμού, ωστόσο με τον Κόλο Τουρέ είχε άψογη συνεργασία και δεν άφησε τους «Πολίτες» να απειλήσουν. Η ομάδα του Κλοπ μπορεί να ήταν εξαιρετικά στο ανασταλτικό κομμάτι, ωστόσο δημιουργικά... Αξίζει να σημειωθεί, πως ήταν η πρώτη φορά έπειτα από 87 ματς σε όλες τις διοργανώσεις που δεν έκανε προσπάθεια εντός στόχου!

Το β' μέρος άρχισε με τη Σίτι να πιέζει και να βρίσκει δίχτυα με το...καλημέρα! ο Αγουέρο έσπασε ιδανικά, ο Φερναντίνιο έκανε το πλασέ από πλάγια και ο Μινιολέ... χάρισε το προβάδισμα στους Γαλάζιους. Η Σίτι είχε το πάνω χέρι και ανέβασε ρυθμό από το 60'! Μάλιστα, με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Στέρλινγκ έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Στην επόμενη φάση, η ομάδα του Πελεγκρίνι ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αγουέρο από τον Μορένο. Ο Μινιολέ ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα του στο ματς, αφού στο 69' είχε ακόμα μια μεγάλη επέμβαση. Ο Κλοπ πέρασε στο ματς τον Λαλάνα, η Λίβερπουλ άλλαξε σύστημα, αλλά και εικόνα! Ηταν καλύτερη, πιεστική, αν και η νέα μεγάλη φάση ήρθε από τον Στέρλινγκ στο 80', το πλασέ του οποίου κατέληξε άουτ.

Λίβερπουλ και Σίτι κοντράρονται ξανά την Τετάρτη, για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά. Θα μπορέσουν να πάρουν την άτυπη ρεβάνς οι «κόκκινοι». Στο 2.50 στην Expekt o άσος.

Ο Κλοπ τα έπαιξε όλα για όλα, έβαλε τον Οριγκί στη θέση του Φιρμίνο και στο 83' ήρθε το γκολ! Σέντρα του Βέλγου, ο Καμπαγιέρο... ψαχνόταν, ο Λαλάνα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Κουτίνιο από κοντά πέτυχε το 1-1! Ηταν το πέμπτο του γκολ στα έξι τελευταία ματς με τη Σίτι!! Ωστόσο, το ματς θα μπορούσε να μην πάει στην παράταση, ο Φερνάντο δεν μπορεί να νικήσει τον Μινιολέ στο 86' και στο 89' ο Τουρέ με διπλή ευκαιρία δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!!

Η παράταση είχε δυο πρόσωπα, το α' μέρος πολύ κακό χωρίς ρυθμό και το β' μέρος εντυπωσιακό! Σε αυτό το κομμάτι η Λίβερπουλ είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Οριγκί στο 110' να μη μπορεί να νικήσει στον Καμπαγιέρο. Λίγο πριν το τέλος η Σίτι λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη, ο Μίλνερ έκανε το λάθος, όμως ο Αγουέρο δεν πλάσαρε ιδανικά!

Σούπερ Καμπαγέρο

Το ματς πήγε στα πέναλτι, η Λίβερπουλ με... 14 στα 17 (νίκες στα πέναλτι σε όλες τις διοργανώσεις) είχε το πάνω χέρι, αλλά εκεί βρήκε απέναντι της τον Καμπαγιέρο! Οι Κόκκινοι έκαναν την χειρότερη επίδοσή τους, μιας και ο Αργεντίνος έπιασε τρία διαδοχικά πέναλτι! Λούκας, Κουτίνιο και Λαλάνα... ηττήθηκαν, Νάβας, Αγουέρο, Τουρέ σκόραραν και με το 3-1 στα πέναλτι η Σίτι πήρε την Κούπα!

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Λούκας, Σακό (25' Τουρέ), Μορένο (72' Λαλάνα), Τσαν, Χέντερσον, Μίλνερ, Φιρμίνο (80' Ορίγκι), Κουτίνιο, Στάριτζ

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Σανιά (91' Ζαμπαλέτα), Κομπανί, Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο (91' Νάβας), Φερναντίνιο, Τουρέ, Σίλβα (109' Μπονί), Στέρλινγκ, Αγουέρο

Δείτε τα γκολ και την απονομή, την οποία το Gazzetta.gr παρακολουθησε από απόσταση... αναπνοής!