Ζωντανά με τριάρα τα Τρίκαλα

Άνετη επικράτηση με 3-0 για τα Τρίκαλα επί της Παναχαϊκής, με την οποία κράτησαν... ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχουν για άνοδο. Ματσάρα και νίκη για Πανσερραϊκό (3-2 την Καλλιθέα στις Σέρρες), νέο μεγάλο διπλό για τον Παναιγιάλειο, σημαντικό τρίποντο για την Ζάκυνθο.

Zάκυνθος – Αγροτικός Αστέρας 1-0

Ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας, πήρε η Ζάκυνθος στην έδρα της κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα με 1-0. Ήσυχο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάποιες καλές στιγμές, αλλά να μένουν χωρίς γκολ. Ο Ζαϊρί, ήταν ο πιο δραστήριος των Επτανήσιων, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά με κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Ίδια περίπου εικόνα και στην επανάληψη, με την Ζάκυνθο να... φωνάζει για πέναλτι σε ανατροπή του Ζαϊρί στο 50'. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σταματής δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Βοσνιάδη, με αποτέλεσμα να χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Ιονίου στο ματς. Στο 57', μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Αγροτικός Αστέρας με τον Παπαδόπουλο να σώζει το σουτ του Καθάριου στη κίνηση.

Τελικά το γκολ για την Ζάκυνθο ήρθε, με τον Σταματή στο 82', να αξιοποιεί την δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και να ανοίγει το σκορ χαρίζοντας μαζί μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Τσιάμης, Ορφανίδης, Πεχλιβανόπουλος, Ζέλιος, Ναζίμ, Λέκκας (71' Μεντούρ), Ζαϊρί, Κρολ, Σταματής (88' Κουρέλλας).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Θεοδωρίδης, Μπάρμπας (56' Νταβίντοφ), Μακρυδημήτρης, Σαμουηλίδης, Τσεμπερίδης, Καθάριος, Τοπούζης (62' Διαμαντόπουλος), Μπιτάνγκ.

Τρίκαλα - Παναχαϊκή 3-0

Πάρτι έκανε κόντρα στην υπό διάλυση Παναχαϊκή, έκανε η ομάδα των Τρικάλων, που επικράτησε εύκολα με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι, για ακόμα ένα παιχνίδι ταξίδεψαν με αποστολή 12 παικτών και δεν μπόρεσαν να προβάλουν καμία αντίσταση, με το ματς να καθαρίζει από νωρίς.

Μόλις στο 8' οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, μετά από σέντρα του Νιάρου και μπέρδεμα στην άμυνα της Παναχαϊκής, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Χούσα και τελικά κατέληξε στο βάθος της εστίας. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο ΑΟΤ διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Βρούτσινα να παίρνει την ασίστ μετά το δοκάρι του Δουκάκη.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου, με τον Φλίγκο μόλις στο 49' να βρίσκει κι αυτός δίχτυα, για να γράψει το 3-0. Από το σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, τόσο για να κάνουν οικονομία δυνάμεων, όσο και για να σεβαστούν τους Πατρινούς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Στουρνάρας, Παπαπαναγιώτου, Κουμπαρούλης, Νιάρος, Kουατέ (46’ Ντόικιτς), Φαγιέ (63’ Σερτζίνιο), Δουκάκης, Στεφάνοβιτς, Βρούτσινα (46’ Βρούτσινα), Ναβάρο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Λαμπρόπουλος Γ., Λαμπρόπουλος Ι. Χαρτσιάς, Μουκίδης, Τρίγκας, Πινδώνης, Παπανικολάου (81’ Βορύλλας), Πέδρο, Ρουμπάτος.

Πανελευσινιακός - Παναιγιάλειος 0-2

Πολύ εύκολο απόγευμα, πέρασε στην Ελευσίνα ο Παναιγιάλειος, που επικράτησε στην έδρα του Πανελευσινιακού με 2-0, χωρίς, μάλιστα, να χρειαστεί να... ιδρώσει. Οι παίκτες της «Μαύρης Θύελλας», με φόρα από το διπλό στην Λάρισα, πήραν ακόμα ένα τρίποντο μακριά από το Αίγιο και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζουνίνιο εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Σανδραβέλη να κάνει την προβολή και να ανοίγει το σκορ από πολύ νωρίς. Μάλιστα, χρειάστηκαν μόλις 20 ακόμα λεπτά για να βρει πάλι δίχτυα ο Παναιγιάλειος, με τον Μπρουλάκη με σουτ αυτή τη φορά, να γράφει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά, πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν, ενώ από την μεριά τους οι παίκτες του Παναιγιάλειου δεν πίεσαν, κράτησαν έξυπνα το σκορ και πήραν ένα πολύ ξεκούραστο τρίποντο.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Τσίγκρος, Κωνσταντινίδης (46’ Κωνσταντινίδης), Τσολακίδης, Αρβανίτης (46’ Βαϊσχάμερ), Κακαράς, Πλαβούκος, Κυζιρίδης, Βάιτζερ (57’ Κασνέτση), Γιαννιτσάνης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Κρισμάρεβιτς, Μπουρλάκης (83’ Γκουτσίδης), Γκούφα (62’ Γκατσέσα), Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Ζουνίνιο (69’ Ζαχαρόπουλος), Κολόκας, Παπαχρήστος, Σκαρτσίλας.

Πανσερραϊκός - Καλλιθέα 3-2

Επική ανατροπή σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά ματς της χρονιάς για τον Πανσερραϊκό, που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Καλλιθέας με 3-2.

Τα «λιοντάρια» ήταν αυτά που είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Τριανταφυλλάκος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μουχτάρη αλλά ο Μιχελής νίκησε τον Φουρτάδο. Η απάντηση ήρθε... με το ίδιο νόμισμα, με την Καλλιθέα να μην πετάει στα σκουπίδια την ευκαιρία και τον Μασένα στο 28 να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Φράγκος για το 1-0.

Πριν προλάβει να καταλάβει τι έγινε η ομάδα του Πανσερραϊκού, ο Φράγκος εκμεταλλεύτηκε το σάστισμα των γηπεδούχων και έκανε το 2-0. Τα «λιοντάρια» έμειναν στο παιχνίδι, με τον Μπαρέττα να σκοράρει με κεφαλιά και να μειώνει 3 λεπτά αργότερα.

Ο Πανσερραϊκός μετά το γκολ που πέτυχε, ξύπνησε, πήρε αυτοπεποίθηση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 45' ο δημιουργός του πρώτου γκολ, Γιάνυτσης, έγινε εκτελεστής και από κοντά έγραψε το 2-2.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έμεινε σταθερός, με τον Πανσερραϊκό να ψάχνει και να βρίσκει τελικά ακόμα ένα γκολ. Δράστης, ο... συνήθης ύποπτος Φουρτάδο, που βρήκε και πάλι δίχτυα και έδωσε ακόμα μία νίκη στην ομάδα του, συνεχίζοντας τις εκπληκτικές εμφανίσεις του.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Κιόσε, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Ολίσε, Γιάντσης (75' Τσιμίκας), Μπαρέττας (79' Μπεριάν), Τριανταφυλλάκος, Φουρτάδο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Τζάκσον, Μουκτάρης, Τσώνης (78' Ντουρμισάι), Σταύρου, Κατσικογιάννης (66' Τσίπρας), Γκίνη (59' Τεγούσης), Μπέλης, Μασένα, Φράγκος.